کد خبر : 57527 سه شنبه 12 اردیبهشت 1396 - 15:59:42
ساخت-پانسمان-ضد-باکتری-با-استفاده-از-ترکیبات-پوسته-سخت‌پوستان

ساخت پانسمان ضد باکتری با استفاده از ترکیبات پوسته سخت‌پوستان

محققان دانشگاه لودز لهستان با استفاده از یک ترکیب ضد باکتری موجود در پوسته سخت پوستان، پانسمانی تولید کردند که خاصیت ضدباکتریایی دارد و از عفونت جلوگیری می‌کند.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، عفونت زخم‌های ناشی از سوختگی، زخم بستر و جراحی یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر بیماران است. محققان دانشگاه لودز برای حل این مشکل پانسمانی تولید کرده‌اند که خاصیت ضد باکتریایی دارد. 
ماده اولیه ساخت این پانسمان، پوشش هیدروژل است. هیدروژل علاوه بر دوام بالا و خاصیت ارتجاعی، محل زخم را مرطوب نگه می‌دارد تا دمای زخم کاهش یابد و درمان با سرعت بیشتری انجام شود، از طرفی به دلیل خاصیت کشسانی، دقیقا محل زخم را پوشش می‌دهد. 
در ساخت این پانسمان از ماده ای به نام کیتوزان استفاده شده است که از پوسته سخت پوستان از جمله میگو استخراج می‌شود. کیتوزان علاوه بر خاصیت ضد باکتریایی، کاملا زیست تخریب‌پذیر است؛ این ماده همچنین مانع از خونریزی محل زخم می‌شود.
برای ترکیب کیتوزان با هیدروژل، از روشی به نام پرتوافکنی استفاده می‌شود و با استفاده از یک پلیمر آب‌دوست، ساختار پانسمان با دوام بالا و خاصیت آنتی باکتریایی بوجود می‌آید. این پانسمان از نظر بیولوژیکی کاملا فعال است و سبب تسریع درمان می‌شود.
نتایج این تحقیقات در نشریه Radiation Physics and Chemistry منتشر شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]