نوشابه بخورید تا زودتر پیر شوید

سیناپرس: یک پژوهش جدید می‌گوید نوشیدن روزانه نوشابه‌های شیرین به پیر شدن سلول‌های بدن انسان را سرعت می‌بخشد. حتما شما تا به حال شنیده‌اید که میزان بالای قند داخل این نوشیدنی‌ها موجب ایجاد بیماری‌های مزمن در بدن می‌شود. بیماری‌های قلبی، کبدی و دیابت نوع دو از شایع‌ترین بیماری‌های حاصل از نوشیدن مستمر و زیاد نوشابه‌ شیرین شده است. متاسفانه هیچ نوع درمان قطعی نیز برای چنین بیماری‌هایی نیز وجود ندارد.

مردم هم در سراسر دنیا همیشه درگیر چنین بیماری‌هایی هستند و حتی هزینه‌های زیادی هم صرف آن می‌کنند. اما چرا افراط در نوشیدن نوشابه ممکن است در بدن چنین بیماری‌هایی را ایجاد کند؟

تعدادی از پژوهشگران در دانشگاه کالیفرنیا کشف جالبی درباره اثر این نوشیدنی‌ها بر سلول‌های بدن انسان پیدا کرده‌اند. پژوهشگران می‌گویند بخشی به نام تلومر در دی.ان.آ وجود دارد که آن را در برابر آسیب‌دیدگی محافظت می‌کند. تلومرها باعث می‌شوند که تقسیم‌های سلولی در بدن انسان زودتر اتفاق افتاده و سلول‌های جوان بیشتری تولید شوند. اما اگر این بخش از دی.ان.آ خیلی کوچک شوند، تقسیم سلولی متوقف می‌شود و سلول‌های بدن پیر شده و می میرند.

کاهش طول تلومرها باعث می‌شود تا بدن برای مبتلا شده به بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت و حتی  سرطان مستعد شود. پژوهشگران با آزمایش روی هزاران نفر به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن افراطی نوشابه‌های شیرین موجب کاهش طول تلومرها می‌شود.

پوکی استخوان،  کم خونی‌ و نارسایی‌های کلیوی عوارض دیگر نوشیدن زیاد نوشابه‌های شیرین گازدار است. همچنین این نوشیدنی باعث ایجاد بیماری چاقی در بدن می‌شود. برای سوزاندن میزان قندی که با یک لیوان نوشابه وارد بدن می‌شود، نیاز به یک ساعت راهپیمایی است.

در هر لیوان نوشابه ٣۵ تا ۵۵ میلی گرم کافئین وجود دارد که سبب بی خوابی و افزایش تپش قلب می‌شود از سوی دیگر نوعی اعتیاد ایجاد می‌کند. رنگ‌های غیراستاندارد بعضی نوشابه ها نیز با تجمع در کبد به مرور باعث ایجاد نارسایی در این عضو می‌شود.

منبع

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا