همکاری روسیه و امریکا در زمینه ماهواره های مخابراتی

سینا پرس : کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده امریکا در حال بررسی به طرحی است که در آن بتواند مسیر و محل مورد نظر را با تماس تلفنی به شماره اضطراری 911 از طریق سیستم های ماهواره ای روسیه تعیین کند .

پیش از این  کمیسیون ، پیشنهادی ارائه شده بود که در آن سیستم های اضطراری امریکا با کمک ناوبری دقیق گلوناس (GLONASS) و سیستم زمان بندی ماهواره ای روسیه از طریق تماس تلفنی به شماره 911 که با تلفن های همراه فرد صورت می گیرد ، به تعیین مکان  و یا مسیر فرد مخاطب بپردازد .

قابل ذکر است که گلوناس (GLONASS) ، سامانه ماهواره‌ ای ناوبری جهانی (Globalnaya navigatsionnaya sputnikovaya sistema) ، یک سامانه ناوبری ماهواره‌ ای بر مبنای موج ‌های رادیویی است که به وسیله نیروی دفاعی هوا- فضای روسیه برای دولت روسیه فعالیت می‌ کند . در واقع گلوناس ، هم مکمل و هم جایگزینی برای سامانه موقعیت ‌یاب جهانی ایالات متحده امریکا (جی پی اس) است و تنها سامانه جایگزین ناوبری محسوب می شود که از لحاظ پوشش و دقت با جی پی اس قابل مقایسه ‌است .

البته گلوناس معتقد است که موقعیت ‌یابی او از همتای امریکاییش ، موقعیت ‌یاب جهانی جی پی اس دقیق تر است چرا که جی پی اس به اندازه کافی سرزمین های مختلف جهان را پوشش نمی دهد .

برخی از مقامات امریکایی عضو کنگره امریکا به دلیل تاثیرات احتمالی این پروژه در امنیت ملی از تصویب چنین طرحی احساس نگرانی کرده اند . آنها معتقد هستند که با تصویب این طرح ممکن است روسیه توانایی مختل کردن قابلیت های مخابراتی 911 امریکایی را داشته باشد و بتواند از آن به عنوان ابزاری برای جاسوسی محل افراد خاصی استفاده کند .

روسیه ( اتحاد جماهیر شوروی ) از سال 1976 میلادی در حال توسعه دادن سیستم موقعیت یابی گلوناس (GLONASS) است که این موضوع از از همان زمان جزء  دستور العمل های اصلی  وزارت دفاع این کشور بوده است . ماهواره گلوناس  برای اولین بار در سال 1982 وارد مدار شد . در سال 1993 ماهواره های متعددی به ماهواره گلوناس اضافه شد و با قرار گرفتن دوازده ماهواره در مدار ، این پروژه در دسامبر سال 1995 میلادی به طور رسمی مورد بهره برداری قرار گرفت .

قابل توجه است که از سال 2000 به بعد با روی کار آمدن ولادیمیر پوتین به عنوان ریاست جمهوری روسیه ، نوسازی گلوناس (GLONASS) در بالاترین اولویت دولت قرار گرفت و بودجه آن افزایش یافت کشور روسیه تا سال 2011 با فرستادن 12 ماهواره دیگر ، تعداد ماهواره های گلوناس را به بیست و چهار ماهواره رساند و با این شرایط توانست کل زمین را پوشش دهد .

در حال حاضر سیستم  موقعیت یاب گلوناس (GLONASS) شامل 28 ماهواره  ، از جمله 24  فضاپیمای عملیاتی ، سه قطعه یدکی و یک پلت فرم در مرحله آزمایش پرواز است . در کشور روسیه ، نوزده ایستگاه زمینی مصرف کننده با یک سیگنال ناوبری با دقت یک متر تدارک دیده شده اند . سه  ایستگاه نیز در قطب جنوب و یک ایستگاه نیز در برزیل واقع شده است .

منبع
 

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا