روش جدید جستجوی حیات در مریخ

کد خبر : 46031 چهارشنبه 27 مرداد 1395 - 13:11:51

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) قرار است در سال 2020 میلادی کاوشگر جدیدی را برای جستجوی حیات به مریخ ارسال کند که به یک فناوری جدید مبتنی بر طیف سنجی مجهز است.

طبق این برنامه، کاوشگر جدید ناسا نمونه هایی از سنگ های سطح مریخ را جمع آوری می کند و به دست فضانوردان می رساند تا به زمین منتقل شوند. در واقع این کاوشگر باید نمونه هایی را انتخاب کند که احتمال وجود مواد ارگانیک در ساختار آنها بیشتر است و پس از آن فناوری طیف سنجی برای بررسی آنها به کار گرفته می شود. 
فناوری طیف سنجی رامان، در واقع روشی برای مطالعه برهم کنش نور و ماده است که در حال حاضر توسط زمین شناسان به منظور تشخیص ترکیبات شیمیایی سنگ ها بدون نیاز به خرد کردن آنها مورد استفاده قرار می گیرد.
ناسا قصد دارد از این فناوری برای بررسی تعامل ماده با تابش الکترومغناطیس در فضا بهره بگیرد. این فناوری از طریق اندازه گیری لرزش های بسیار کوچک اتم ها درون مولکول های یک ماده مشخص، عمل می کند. 
از آنجا که اتم ها و مولکول ها بسته به ترکیبات شیمیایی خود با فرکانس های متفاوتی نوسان می کنند، از طریق تحلیل این اطلاعات می توان ترکیبات شیمیایی سنگ ها را تشخیص داد. البته برای کار در مریخ باید این فناوری، بهینه شود تا بین مواد ارگانیک با منشا بیولوژیکی (به عبارتی حیات) و مواد ارگانیک حاصل از سایر فرآیندهای شیمیایی تفکیک قائل شود.
به همین علت گروهی از محققان دانشگاه MIT در حال بهینه سازی این فناوری هستند تا بتوانند از طریق اندازه گیری نسبت برخی از عناصر مانند هیدروژن به میزان کربن موجود در سنگ ها، نمونه هایی را که در طول زمان بدون تغییر باقی مانده اند و به عبارت دیگر سنگ های بسیار قدیمی موجود در سطح مریخ را شناسایی کنند.
به گزارش ایرنا از ساینس الرت، گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Carbon منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]