فناوری جدید، امکان اطلاع شناگر را از فشار آب استخر فراهم می کند

کد خبر : 45340 سه شنبه 19 مرداد 1395 - 18:38:38

محققان دانشگاه بلفد آلمان فناوری جدیدی موسوم به Swimming Sonification را توسعه دادند که قادر است اطلاعات مربوط به فشار آب در برابر حرکات شناگر را به صدای زنده تبدیل کند تا وی به صورت بلادرنگ بتواند تکنیک خود را اصلاح کند.

 شناگران می توانند حرکات دست ها و بدن خود را در آب ببینند و جریان آب را روی بدن خود احساس کنند. اما فناوری Swimming Sonification فشار جریان آب را ثبت کرده و آن را به یک بازخورد صوتی تبدیل می کند. 
این فناوری متشکل از یک جفت هدفون، یک نرم افزار و جفت دستکش ویژه مجهز به تعدادی تیوب کوچک حاوی چند حسگر در بین انگشتان است. با حرکت شناگر، جریان آب از روی تیوب ها عبور می کند و بدین ترتیب فشار آب توسط حسگرها اندازه گیری می شود. سپس این اطلاعات برای نرم افزار ویژه ای ارسال می شود تا پس از تبدیل به اطلاعات صوتی، به صورت بلادرنگ برای هدفون شناگر ارسال می شود. 
بدین ترتیب شناگر می تواند در هر لحظه تکنیک شنای خود را تغییر دهد و به صورت بلادرنگ بازخورد آن را دریافت کند. مربی شناگر نیز می تواند این بازخورد صوتی را از طریق بلندگوهای موجود در استخر بشنود و اثر تکنیک های مختلف شنا را بر میزان فشار آب بر بدن شناگر بررسی کند. 
به گزارش ایرنا از ساینس، در حال حاضر برای استفاده از این فناوری لازم است شناگر از طریق سیم به تجهیزات خارج از استخر مرتبط باشد. اما محققان امیدوارند با توسعه فناوری Swimming Sonification با کمک فناوری های بی سیم و تجهیزات پوشیدنی به زودی بتوانند آن را به یک ابزار قابل حمل، سبک و کارآمد برای شناگران تبدیل کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]