لزوم ممانعت از گسترش مراکز آموزش‌عالی

کد خبر : 45228 دوشنبه 18 مرداد 1395 - 19:14:24

رئیس دانشگاه شیراز خواستار جلوگیری از گسترش بی رویه مراکز آموزش عالی شد و گفت: اگر آموزش عالی از استانداردهای لازم برخوردار نباشد، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

مجید ارشادلنگرودی دوشنبه 18 مرداد در یک کنفرانس خبری، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، با بیان اینکه اگر قرار است در دنیا به مرجعیت علمی دست پیدا کنیم با شعار نمی‌شود، یکی از ضرورت‌ها را اعمال سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی دانست و گفت: متاسفانه هنوز در این خصوص شاهد دستاوردی نبوده‌ایم. از جامعه علمی انتظار می‌رود که نسبت به مسائلی که در جامعه رخ می دهد، بی تفاوت نباشند؛ چرا که دفاع از حق وظیفه همگان به ویژه نخبگان کشور است.

رئیس دانشگاه شیراز معتقد است مطالبات باید از طریق مدنی و توسعه سیاسی پیگیری شوند و نمی‌توان سلیقه تصمیمات را اتخاذ کرد. تعامل با دنیا حق آیندگان و جوانان است.

وی اقتدار و امنیت کشور را در گرو توسعه علمی در برخورد با چالش های مختلف دانست و عنوان کرد: دانشگاه شیراز از مجامع علمی بزرگ در سطح کشور و دنیا است و براساس سطح بندی وزارت علوم جزو دانشگاه های سطح یک محسوب می شود.

رئیس دانشگاه شیراز با تصریح اینکه تولید مقاله و تولید علم دو مقوله متفاوت است، گفت: کشور ما در تولید مقاله از رتبه خوبی برخوردار است اما به معنای تولید علم نیست و تنها یکی از شاخصه های تولید علم محسوب می شود.

ارشاد همچنین پدیده رقابت را مهمترین انگیزه درونی زیر ساخت های پیشرفت برشمرد و بیان کرد: رقابت نقش مهمی در پیشرفت فردی و اجتماعی و ریشه در نهاد حقوق بشر دارد.

وی ادامه داد: اقتصاد پویا و کارآفرینی با مشارکت بخش خصوصی تحت نظارت دقیق از ضروریات است و ما در شرایط فعلی به دانشگاه کارآفرین نیاز داریم.

رئیس دانشگاه شیراز، دانشگاههای کارآفرین را در شمار دانشگاههای نسل سوم معرفی و خاطرنشان کرد: برای داشتن چنین دانشگاهی مولفه هایی چون؛ رقابتی بودن، استقلال و ارتباط دانشگاه با مراکز علمی دنیا مورد نظر است.

ارشاد برگزاری بیش از 36 همایش علمی و فرهنگی، انعقاد 6 تفاهم نامه با دانشگاههای خارجی، انعقاد تفاهم نامه 7.5 میلیارد دلاری جهت اجرای پروژه ازدیاد برداشت از مخازن نفت، تفاهم نامه همکاری با سازمان آب، ارتباط با دستگاههای اجرایی، دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی بیشتر، برگزاری کافه کارآفرینی، برپایی 5 کارگاه تخصصی و مصوب کردن 20 طرح کارآفرینی را از مهمترین برنامه های دانشگاه شیراز در سال گذشته برشمرد.

وی راه اندازی و تجهیز کتابخانه روشن دلان، اصلاح هرم هیئت علمی، اخذ گواهینامه ایزو 9002 توسط معاونت تحصیلات تکمیلی در سطح کشور، کسب عنوان دانشگاه سبز، نظارت و ارزیابی پیشرفت و تحقق برنامه و اهداف، بازسازی خوابگاههای دانشجویی و ارائه تسهیلات برای غذای سالم و سنتی را از دیگر برنامه ها اعلام کرد.

رئیس دانشگاه شیراز همچنین از افتتاح طرح بازسازی کامل مجموعه فرهنگی-رفاهی دانشگاه، فاز دوم ساختمان مرکزی و افتتاح ساختمان دانشکده فیزیک و شیمی در پردیس ارم در هفته ددولت خبر داد.

ارشاد اضافه کرد: پذیرش دانشجو در رشته های مقطع دکترای زبان و ادبیات فرانسه، دکترای روانشناسی بالینی، دکترای علوم سیاسی و دکترای علوم باغبانی از سال تحصیلی جدید در دو ترم مهر و بهمن ماه انجام می‌شود.

وی پیگیری راه‌اندازی درمانگاه در پردیس ارم و تکمیل پیست دو و میدانی دانشگاه را از برنامه‌های دانشگاه شیراز در سال جاری عنوان کرد و گفت: سال 97 میزبان المپیاد ورزشی دانشجویان در بخش پسران خواهیم بود.

ارشاد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ارائه فیش‌های حقوقی مسئولان دانشگاه شیراز این اقدام را غیرضروری دانست و گفت: اینکه شخصی فیش حقوقی خود را منتشر کند کار جالبی نیست و معتقدیم در شمار موضوعات خصوصی افراد به شمار می‌رود اما اطلاعات مربوط به دریافتی و فیش‌های حقوقی در وزارت علوم موجود است.

رئیس دانشگاه شیراز با ابراز تاسف از اینکه برخی اصل را رها کرده و به فرعیات چسبیده‌اند، گفت: حق سمت‌ها در دانشگاه از همه نهادها پایین‌تر است.

به گزارش ایسنا، ارشاد با گرامی‌داشت هفدهم‌مرداد به نقش موثر فعالین رسانه در جامعه اشاره و آگاهی بخشی، ارتقای فرهنگ عمومی، ارائه نقد و نظر، ایفای نقش سیستمی امر به معروف و نهی از منکر و ارزیابی مسائل گوناگون را از مهمترین کارکردهای رسانه عنوان کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]