معماری برگرفته از حادثه ای مرگبار؛

موزه ای به یاد ماندنی اما تلخ و نیش دار

کد خبر : 44539 چهارشنبه 20 مرداد 1395 - 22:14:19

در سال 2008 میلادی زلزله ای در ونچوان-چین زمین را لرزاند و حدود 70 هزار کشته به جای گذاشت ­­و همچنین 5 میلیون خانوار بی خانمان و آواره شدند.و این مرگبارترین زلزله تاکنون در چین بوده است.

برای ماندگار بودن و حفظ یادمان کسانی که در این زلزله جان خود را از دست دادند موزه ای ساخته شد که از نظر معماری بسیار جالب و دیدنی است.این موزه توسط یک معمار چینی ساخته شده است که از بالا مانند زمینی ترک خورده ناشی از زلزله است .این بنا با اینکه یادآور دورانی سخت و تلخ است اما از نظر معماری خلاقانه و قابل توجه است.

گروه معماری دانشگاه «Tongji» توسط دولت مامور به ساخت این موزه در  ونچوان شدند و نتیجه نهایی همان قدر که زیباست، تلخ و نیش دار است.دیوار های این موزه فولادی و زاویه دار ساخته شده و مسیر حرکتی جذاب وعمیقی را در دل زمین ایجاد کرده است. همچنین، در این مسیرهای حرکتی محصور، نیمکت هایی برای استراحت و تمرکز کردن به پیام این مجموعه برای بازدیدکنندگان قرار داده شده است

این موزه توسط «کای یونگجی» طراحی شده است. موزه یادبود ساخته شده تا منظره گسیخته و ویران شده توسط زلزله را شبیه سازی کند و می بینید که در این کار موفق بوده است. این موزه در ماه مه سال 2013 در پنجمین سالگرد وقوع زلزله افتتاح شد و به عنوان یک گواه آرام و تفکربرانگیز از دوره تاریک و دردناک در تاریخ معاصر چین فعالیت می کند.

 

گزارش: مهگل غفاری

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]