پروژه ای برای کنترل سلامت اعماق دریا

کد خبر : 443 شنبه 25 مرداد 1393 - 02:07:56

با توجه به افزایش بهره برداری از منابع معدنی اعماق دریا، نگرانی محققان از بابت تخریب و آسیب به اکوسیستم های دریائی موجود در منطقه مورد استفاده، بیشتر و بیشتر می شود. محققان در برنامه ای سه ساله در قالب یک پروژه ۱۲ میلیون یورویی (معادل ۱۶ میلیون دلار آمریکا) به نام MIDAS در صدد رسیدگی و در نهایت تنظیم راهنماها و قوانینی برای کنترل سلامت اعماق دریاها هستند.

سینا پرس: گروهی از محققین در قالب این پروژه ، تحقیقات وسیعی را درباره تاثیر لوله های استفاده شده در استخراج نفت و حفاری بر موجودات زنده مانند صدف های اعماق دریا در مکان هایی که معمولا منابع غنی از فلزات هستند آغاز کرده اند. هدف این تحقیقات بررسی تاثیر اجزای سولفیدی بر روی ساختار، ترکیب، چگالی، بیوماس و تنوع گونه های جانوری غالب در منطقه است.

 

منابعی مانند پلی متالیک سولفیدها، منگنزها، غبارهای فرومنگنز غنی از کبالت، متان هیدرات و عناصر کمیاب علاوه بر روی زمین، به مقدار فراوان در اعماق دریا وجود دارد. ایده حفاری و استخراج این مواد اولین بار در دهه 1960 بیان شد اما امروزه به دلیل کم شدن منابع زمینی و بالا رفتن تقاضا، استخراج این گونه مواد از اعماق دریاها با شدت و حجم بیشتری انجام می گیرد.

 

طبق مقاله ای که در مجله Nature در مورد نتایج این تحقیقات به چاپ رسیده است، علاوه بر حفاری ، سر و صدا، آلودگی نوری و فلزات و مواد سمی که حین حفاری تولید می شود نیز به موجودات و ارگانیسم های دریائی آسیب می رساند که البته میزان این آسیب ها به عوامل مختلفی مانند طبیعت منبع استخراج شده و روش استخراج بستگی دارد.

قرار است گزارش  کاملی از این پروژه در نوامبر 2016 (آبان 95) به کمیته اروپایی تحویل داده شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]