کد خبر : 4088 دوشنبه 25 اسفند 1393 - 20:44:31
آسیب-جدی-به-مفاصل-ستون-فقرات-در-سفرهای-طولانی-

آسیب جدی به مفاصل ستون فقرات در سفرهای طولانی

ابراهیمی گفت: قرار گرفتن روی صندلی اتومبیل در سفرهای طولانی مدت باعث وارد شدن آسیب های جدی و شدید به دیسک های بین مهره ای و مفاصل ستون فقرات می گردد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ دکتر اسماعیل ابراهیمی رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران در جریان برگزاری بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران که از 2 تا 4 اردیبهشت ماه 1394 در هتل المپیک تهران برگزار می شود با بیان این خبر گفت :یکی از مواردی که باعث تخریب مفاصل و آسیب به آنها و در نهایت آرتروز زودرس مفاصل می شود ، قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در سفرهای طولانی مدت است.
 
وی  افزود: آرتروز مفصلی بیشتر در مفاصلی که وزن بدن را تحمل  می کنند مانند مفاصل زانو ، مچ ، ران و ستون فقرات ایجاد می شود و باعث ایجاد درد می گردد و علت آن نزدیک شدن سطوح مفصلی به همدیگر ، کاهش فضای مفصلی ، سایش استخوانها روی همدیگر و همچنین تخریب نسبی یا کامل غضروف می‌باشد. 
 
دکتر ابراهیمی یکی از مهمترین علل ایجاد آرتروز را تکرار حرکات متوالی در پریود زمانی طولانی ذکر کرد و افزود: تکرار حرکات حتی در موارد بسیار معمولی و طبیعی مانند راه رفتن ، بالا و پایین رفتن از پله ها ، نشستن های طولانی مدت پشت  میزکار ، نویسندگی و حتی نقاشی که در آنها یک حرکت به صورت تکرار شونده انجام می شود ، باعث وارد شدن ضربه و تروماهای متعدد گشته و جمع جبری این نیروهای وارده شده مفصل را دچار تخریب و صدمه شدید کرده و بافت آنرا از بین می برد در نهایت فرد را به آرتروز زودرس مبتلا می‌کند. 
 
رئیس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران کاهش وزن، عدم قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت در زمان طولانی و حفظ گودی کمر در هنگام نشستن و حفظ زاویه 30 درجه در ستون فقرات روی صندلی را از جمله مهمترین راهکارهای پیشگیرانه در ابتلا به آرتروز زودرس بر شمرد و تأکید کرد: یکی از بهترین درمان ها در موارد ابتلا به آرتروز ، تقویت عضلات مجاور مفاصل آسیب دیده می باشد که این امر با مجموعه فرایندهایی که توسط  فیزیوتراپیست ها انجام می گیرد محقق می‌گردد. 
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی ایران با شعار نیم قرن تجربه بالینی و پشتوانه بهبود کیفیت زندگی هم زمان با پنجاهمین سال تاسیس انجمن فیزیوتراپی ایران از 2 تا 4 اردیبهشت ماه 1394 در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود. 
کلید واژه ها: آرتروز ستون فقرات
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]