ابزاری برای بهبود امنیت اطلاعات کامپیوترهای کوانتومی

کد خبر : 3967 یکشنبه 24 اسفند 1393 - 10:07:12

محققان کانادایی موفق به ساخت دستگاهی شدند که قادر به افزایش امنیت کامپیوترهای کوانتومی است؛ این دستگاه، ساختاری ساده دارد اما می‌تواند تحولی در کامپیوترهای کوانتومی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، تولید فوتون به دام افتاده یکی از ملزومات تحقیقات محاسبات کوانتومی است. اما طی 30 سال گذشته، محققان به سختی توانسته‌اند این نوع فوتون را تولید کنند و تحقیقات در این باره با کندی پیش می‌رود. اخیراً محققان دانشگاه واترلو موفق به ساخت دستگاه کوچکی شدند که می‌تواند این کار را انجام دهد. این دستگاه با ابعادی بسیار کوچک، عملکرد ساده‌ای دارد و در شرایط محیطی به راحتی کار می‌کند.

محققان این پروژه، درصدد تجاری‌سازی این دستگاه هستند، به طوری که بزودی این دستگاه به تولید انبوه رسیده و در سراسر جهان توزیع می‌شود. با توجه به این که این دستگاه می‌تواند به سادگی و با کارایی بالا فوتون‌های به دام‌افتاده تولید کند، ارائه آن به بازار می‌تواند تحقیقات کوانتومی را سرعت بخشد.

مدیران این پروژه می‌گویند: این ابزار می‌تواند تجاری‌سازی کامپیوترهای کوانتومی را تسریع کند. ما در آستانه عصری هستیم که در آن کامپیوترهای کوانتومی گسترش خواهند یافت. از این که این ابزار می‌تواند تجاری‌سازی محاسبات کوانتومی را سرعت ببخشد، خوشحالیم.به گفته این محققان، این ابزار بسیار کوچک می‌تواند جریان بزرگی در تولید فوتون‌های به‌ دام افتاده ایجاد کند و با این کار روی تحقیقات کوانتومی اثر قابل توجهی خواهد گذاشت.

در حال حاضر برای تولید این فوتون‌ها از دستگاه‌های بسیار حساس و تأثیر‌پذیری استفاده می‌شود، به طوری که اگر یک نفر بخواهد یکی از فوتون‌ها را مطالعه کند، ناخواسته روی فوتون دیگر نیز اثری خواهد گذاشت. این موضوع از نقطه نظر امنیتی، نظیر حفظ کلمه‌ عبور اهمیت زیادی دارد.این دستگاه می‌تواند بهبود چشمگیری در امنیت اطلاعات کامپیوترهای کوانتومی ایجاد کند. تصاویر و اطلاعات با استفاده از این منبع کوانتومی به رمز تبدیل شده و سپس ارسال می‌شوند.

محققان این پروژه با همکاری اداره تجاری‌سازی دانشگاه واترلو و چند سازمان دیگر درصدد یافتن یک شریک تجاری برای تولید انبوه این دستگاه هستند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]