توسعه تبادلات فناوری و زیرساخت‎های صادرات محصولات دانش‎بنیان درسال94

کد خبر : 33189 دوشنبه 24 اسفند 1394 - 16:14:41

 معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درحوزه تبادلات فناوری و ارتباطات دوجانبه با سایر کشورها، تلاش وسیعی را در سال 94 با همکاری نزدیک با وزارت امورخارجه برای افزودن سرفصل همکاری های فناوری به همکاری های دوجانبه کشور خصوصا در حوزه فناوری های پیشرفته انجام داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توجه به شرکت های دانش بنیان در داخل کشور، سبب نشده است تا نگاه به آن سوی مرزها که در حقیقت ضامن بقای آینده این شرکت ها خواهند بود، نادیده گرفته شود.
تلاش ها در این زمینه طی سال های اخیر، وسیع و بی سر و صدا و البته موثر بوده است. در نتیجه، بسیاری از شرکت های دانش بنیانی که به تازگی تاسیس شده اند یا فعالیت شان را جدی تر کرده اند، نیم نگاه به آن سوی مرزها را در برنامه هایشان گنجانده اند که این امر، ناخواسته به ایجاد انگیزه و افزایش کیفیت و تنوع محصولات آنان خواهد انجامید.

*** تسهیل تعاملات و همکاری های فناورانه با خارج از مرزها
ایجاد و تقویت همکاری های بین المللی مهم ترین وظیفه وزارت امور خارجه است که در سال های گذشته رویکرد فناورانه این وزارتخانه نتایج مثبتی به دست نیاورده بود تا اینکه با شروع فعالیت های حوزه بین الملل معاونت علمی، این وزارتخانه در حال حاضر عنوان یکی از بازوان اصلی نظام نوآوری کشور نقش آفرینی می کند و یکی از رسالت‎های خود را تسهیل تعاملات و همکاری های فناورانه می د اند.
حاصل این تعاملات طی سال گذشته امضای تفاهم نامه‎ای با عنوان برنامه اقدام مشترک است که بین معاونت علمی و فناوری و وزارت امور خارجه امضا شد.
در قالب این تفاهم نامه سرفصل های آموزشی مربوط به دیپلماسی علم و فناوری به مجموعه آموزش های کارکنان جدید وزارت امور خارجه و دوره های ارتقاء به رایزن یکمی و دبیر اولی و غیره افزوده شد.
در طی یک سال گذشته هفت دوره با حضور بیش از 200 دیپلمات وزارت امور خارجه در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برگزار شد، در حوزه تبادلات فناوری و ارتباطات دوجانبه با سایر کشورها، تلاش وسیعی با همکاری نزدیک با وزارت امورخارجه برای افزودن سرفصل همکاری های فناوری به همکاری های دوجانبه کشور خصوصا در حوزه فناوری های پیشرفته صورت گرفته است.
بالاترین سطح روابط دوجانبه در حوزه علمی و فناوری در دو سال اخیر با کشور روسیه در قالب طراحی و ایجاد کمیسیون عالی همکاری های فناوری شکل گرفت، همچنین برای تسهیل همکاری ها مجموعه ای از ساز وکارها و زیرساخت ها از جمله صندوق های مالی مشترک، مکانیزم های تشویقی، نشست های متخصصین با مشارکت طرفین در حال ایجاد است.
همچنین برای تعامل با کشور چین به عنوان یکی از کشورهای دارای ارتباط راهبردی با ایران، زیرساختی برای هدایت و حمایت از همکاری های تحقیقاتی و فناوری با همکاری آکادمی علوم چین به عنوان بزرگترین آکادمی علوم دنیا با عنوان 'صندوق علمی راه ابریشم' فراهم شده است. 
این صندوق به طور مشخص با تخصیص حمایت مالی از سه روش همکاری 1) انجام پروژه های مشترک تحقیقاتی، 2) برگزاری کارگاه های مشترک و 3) برنامه های تبادل محققین؛ در فناوری های پیشرفته حمایت می کند، همچنین تفاهمات مشخصی با طرف چینی برای همکاری در ایجاد پارک علمی مشترک در فاز توسعه پارک فناوری پردیس صورت گرفته است.
علاوه بر همکاری های مذکور با کشور روسیه و چین، ساختارهای تسهیل‏کننده همکاری های فناوری و تبادل فناوری با سایر کشورها در حال طراحی و ایجاد است؛ مانند بهره‏گیری از ظرفیت کمیسیون‏های مشترک و تشکیل کارگروه‏ها و کمیته‏های تخصصی فناوری با شرکت دستگاه‏های متناظر دو طرف از جمله در خصوص کشورهای اندونزی، اتریش، صربستان، قزاقستان، برزیل؛ طراحی و ایجاد صندوق مالی مشترک با طرف های نظیر کشورهای چین، تاتارستان و مجارستان برای حمایت از همکاری های فناوری طرفین؛ تعریف برنامه‏های ایجاد پارک ‏فناوری مشترک میان ایران- اندونزی، ایران- چین و ایران- سنگاپور.
همچنین می توان به سخنرانی های معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در برخی رویدادهای معتبر جهانی از جمله مهمترین موارد آن می توان به اجلاس سالانه علم و فناوری در جامعه در کشور ژاپن و اجلاس جهانی علم در مجارستان اشاره کرد.
میزبانی معاونت علمی در بیستمین اجلاس سالانه آکادمی علوم جهان اسلام از دیگر فعالیت های بین المللی است که با شرکت دانشمندان و متخصصان بیش از 21 کشور جهان به منظور توسعه علمی و فناوری کشورهای اسلامی با شعار' علم، فناوری و نوآوری، ایجاد آینده مشترک برای بشریت' را در سال 2015 برگزار شد.
معاونت علمی و فناوری در شهریورماه 93 اقدام به ایجاد کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان به عنوان بازوی اجرایی در خصوص توانمندسازی و رساندن شرکت ها به بلوغ صادراتی کرد.
کریدور، بسته جامعی از خدمات حمایتی را در نظر گرفته است که بر مبنای آن شرکت ها را در مسیر صادرات قرار می دهد.
بر مبنای آیین نامه های تدوین شده در نیمه دوم سال 93 توسط کریدور و تایید از طرف معاونت، در 10 ماهه اول سال 94، تعداد 650 درخواست از 330 شرکت دانش بنیان به کریدور ارسال شد، از این تعداد درخواست ها 489 درخواست تأیید شدند که 266 درخواست از 148 شرکت تاکنون مورد حمایت قرار گرفته است.
حضور در نمایشگاه های تخصصی بین المللی از ابزارهای اصلی توسعه صادرات محصولات است و شرکت های صادرکننده بزرگ همواره حضور مستمر و پر رنگی در نمایشگاه ها بین المللی دارند.
در راستای اجرای برنامه های پشتیبان ساز، بسته حمایت از صادرات محصولات دانش‏بنیان با پیشنهاد معاونت علمی و جهت ارائه تسهیلات حمایت از صادرات محصولات دانش‏بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی به تصویب رسید. ارائه تسهیلات ذیل در قالب بسته های مختلف تسهیلات سرمایه در گردش به میزان 70درصد صادرات و تا سقف 20 میلیارد ریال، تسهیلات سرمایه ثابت به میزان 70درصد صادرات و تا سقف 50 میلیارد ریال، یارانه سود تسهیلات به میزان 7درصد و تا سقف 5 میلیارد ریال، تسهیلات حمایت از انتقال فناوری به میزان 50 درصد ارزش کارشناسی و تا سقف 20 میلیارد ریال، تسهیلات توانمندساز به مبلغ 500 میلیون ریال، تسهیلات حمایت از صادرات به مبلغ 3 میلیارد ریال، تسهیلات توسعه بازار صادراتی و صدور ضمانتنامه بانکی ارائه خواهد کرد.
معاونت علمی و فناوری با هدف ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی لازم برای صادرات محصولات دانش بنیان از طریق انتخاب خوشه های تخصصی صادرات گرا در حوزه های مختلف فناوری از قبیل زیست فناوری، نانوفناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، پزشکی و تجهیزات پزشکی، صنایع هوایی و غیره اقدام به حمایت درایجادشرکت های مدیریت صادرات کرده است. 
همچنین در راستای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و کمک به شرکت های دارای پتانسیل صادراتی در ورود به تجارت بین الملل، پایگاه های صادراتی تخصصی را در کشورها ایجاد کرده و در حال گسترش آنها است.

*** ایجاد پنج برند ایرانی 
معاونت علمی و فناوری در راستای اجرای برنامه برندساز در حوزه صادرات، اقدام به حمایت از شرکت های تخصصی حوزه دانش‎بنیان در برندسازی به منظور ایجاد برندهای بین‏المللی و ایجاد حداقل 5 برند ایرانی ADEECO (تجهیزات پزشکی)، AVICINNA وHERBEMARKET (داروهای گیاهی)، BRILLIANT SOFT (فناوری اطلاعات) کرده است.
پارک فناوری پردیس معاونت علمی با رویکرد فرابخشی و جلب همکاری همه دستگاه های مرتبط در کشور در جهت رفع نیازهای استراتژیک در حوزه فناوری، همچنین، تاثیرگذاری و توسعه همکاری های بین المللی ایجاد شده است. پارک دارای یک شبکه داخلی و خارجی همکار با بیش از 30 سازمان داخلی، 12 سازمان خارجی و عضویت در 4 انجمن بین المللی علمی و فناوری از جمله انجمن بین المللی پارک های علمی(IASP) و انجمن شهرهای علمی جهان(WTA) است.
نتایج اقدامات و فعالیت ستاد پارک را می توان در انجام طرح های مهمی همچون برگزاری نشست های تبادل فناوری، برگزاری برنامه های دوره ای ارتباط صنعت و دانشگاه، راه اندازی فن بازار ملی ایران، تدوین و ارایه طرح ایجاد اولین شهر تخصصی کشور با ماموریت علم و فناوری، مشارکت در راه اندازی مدل سرمایه گذاری ریسک پذیر (VC) در کشور و تدوین مدل بومی تجاری سازی و اجرای آن برای صدها طرح و پروژه فناورانه دید.
همچنین تهیه بسته حمایتی صادرات فناوری های پیشرفته با کمک سازمان توسعه تجارت، راه اندازی صندوق توسعه فناوری های نوین، راه اندازی مرکز خدمات تخصصی فناوری، ایجاد بوستان دانشمندان ایران و جهان، برگزاری نخستین دوره جایزه علمی و فناوری پیامبر اعظم(ص) ، برگزاری سالانه نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (INOTEX)، ایجاد شبکه تبادل فناوری (فن بازار) هشت کشور اسلامی (D8)، تاسیس مرکز رشد فناوری نخبگان، ایجاد مرکز شتابدهی نوآوری و مرکز توسعه کسب و کار فناوری، مشارکت در راه اندازی بورس شرکت های دانش بنیان با سازمان بورس و اوراق بهادار و انعقاد قرارداد تجاری سازی نتایج یافته ها و دستاوردهای واحدهای فناور از دیگر اقدامات پارک پردیس است.

*** برگزاری نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری (INOTEX)
پارک فناوری پردیس معاونت علمی پس از دو سال تجربه موفق برگزاری نمایشگاه بین المللی فناوری های پیشرفته، برآن شد تا در سال سوم برگزاری این نمایشگاه، با هدف گذاری مناسب زمینه را برای حضور شرکت های توانمند فناور از کشورهای مختلف دنیا در کنار شرکت های فناور ایرانی فراهم کند تا هدف اصلی نمایشگاه را که بسترسازی برای تبادلات فناوری میان شرکت های توانمند خارجی و شرکت های دانش بنیان و فناور ایرانی است، هر چه بهتر فراهم آورد.
در سال 94 در مجموع از بین حدود 125 شرکت ایرانی ارزیابی شده،71 شرکت جهت حضور در نمایشگاه واجد شرایط شناخته شدند. در بخش شرکت های خارجی نیز از میان حدود 60 شرکت متقاضی 47 شرکت مورد تأیید قرار گرفته و در نمایشگاه حضور پیدا کردند.

*** برگزاری جایزه مصطفی(ص)
برگزاری جایزه مصطفی(ص) در سال 91 به پیشنهاد ایران آغاز شد. معاونت علمی و فناوری که ریاست شورای سیاست‎گذاری جایزه را دارد، وظیفه تعیین خطی مشی و اصول حاکم بر جایزه و همچنین نظارت بر این رویداد جهانی را برعهده دارد متشکل از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و نیز مراکز علمی عضو سازمان همکاری های اسلامی است. 
این جایزه به اثری شاخص در مرزهای دانش اعطا خواهد شد که تأثیراتی مشخص بر زندگی بشر داشته و منجر به بهبود آن شده و همچنین توسعه دهنده مرزهای دانش با استفاده از روشهای نوین علمی باشد. 
جایزه علمی فناوری مصطفی(ص)، با مدیریت پارک فناوری پردیس معاونت علمی به ‎صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اهدا می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]