طرح احیای تالاب جازموریان درانتظار ورود به شورای عالی آب

کد خبر : 30751 سه شنبه 27 بهمن 1394 - 17:36:49

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه احیای تالاب جازموریان در نوبت ورود به شورای عالی آب است، گفت:احیای این تالاب موضوعی ملی و دارای اهمیت ویژه است و دانشگاه کرمان می تواند در مدت زمانی کوتاه، طرحی جامع بر اساس الگوی احیای تالاب ارومیه انجام دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در جلسه بررسی راهکارهای احیاء تالاب جازموریان افزود: کارگروه حوضه آبخیز تالاب جازموریان باید هرچه سریع تر زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل و بررسی ها و مطالعات لازم انجام شود.
وی با اشاره به اینکه در زمینه احیای تالاب جازموریان با وزیر نیرو مذاکراتی صورت گرفته است، عنوان کرد: مطالعات تالاب جازموریان همچون تالاب ارومیه باید با رویکرد احیای این تالاب در اسرع وقت صورت گیرد.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اصلاح الگوی کشاورزی، احیای منابع طبیعی، جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، مبارزه با کانون های گرد و غبار از اقداماتی است که باید هرچه سریع تر انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه برای احیای تالاب جازموریان سال های زیادی عقب هستیم گفت: در کنار همه راهکارها، طرح ابتکاری استاندار کرمان با عنوان همیاران آب باید در استان با قدرت بیشتر دنبال شود و معیشت های جایگزین را دنبال کنیم زیرا هدف ما فشار به مردم منطقه و کشاورزان نیست بنابر این مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مردم در طرح آماده شده است.
همچنین علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان ضمن مرور برخی از چالش های اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی خشک شدن تالاب جازموریان از جمله افزایش بیماری های تنفسی و مهاجرت در استان، گفت: موضوع جازموریان به دلیل اهمیت بالا قابلیت طرح در شورای عالی مدیریت بحران و شورای عالی محیط زیست را دارد.
استاندار کرمان گفت: ما باید در این مرحله در سطح ملی و دولت تصمیم گیری کنیم زیرا دو استان کرمان و سیستان بلوچستان درگیر آن شده اند.
وی ضمن اعلام امادگی کامل استانداری برای مشارکت در احیای تالاب جازموریان، اضافه کرد: بنابراین، قبل از سفر ریاست جمهوری به استان کرمان باید این طرح جمع بندی و ارائه شود.
خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری جازموریان در اقلیم کرمان و سیستان و بلوچستان، گفت: تشکیل کارگروه ملی به منظور جامع نگری و یکپارچه سازی برنامه ها و اقدامات در این حوزه بسیار ضروری است.
جلالی بر تامین حق آبه تالاب جازموریان تاکید کرد و افزود: جذب مشارکت مردمی به منظور بیابان زدایی و مقابله با گرد و غبار و طوفان های شنی بسیار ضروری است. 
وی ضمن انتقاد از بخشی نگری در مسائل آبی، خاطرنشان کرد: احیاء این تالاب نیازمند تشکیل کارگروه ملی و تخصیص اعتبار ملی است. 
*** ضرورت ایجاد هماهنگی بین بخشی برای احیاء جازموریان
فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه ضمن اشاره به ویژگی های ارزشمند تالاب ها، گفت: از حدود 270 تالاب ارزشمند و شناخته شده ایران، تنها حدود 24 تالاب در فهرست تالاب های بین المللی ثبت شده است.
دبیری ادامه داد: جازموریان از جمله تالاب های بسیار مهم است که در شناسایی کانون های گرد و غبار داخلی، مشخص شد که این خشک شدن این تالاب، سهمی مهم در تولید گرد و غبار دارد و از این رو ایجاد هماهنگی بین بخشی برای احیاء این تالاب ضروری است. 
حمید گشتاسب میگونی مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امورمناطق با یادآوری مصوبات سفر اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به استان کرمان، گفت: یکی از مهمترین مصوبات این سفر، تشکیل کارگروه ملی و تخصیص اعتبارات ویژه برای احیاء تالاب جازموریان بود. 
وی اشاره ای هم به پارک ملی خبر از جمله مناطق حفاظت شده استان کرمان داشت و ابراز امیدواری کرد: با تدوین و اجرایی شدن طرح و دستورالعمل طبیعت گردی پارک ملی خبر، این منطقه، پیشگام در عرصه توریسم پایدار از طریق فعالیت های مشارکتی باشد. 
مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امورمناطق سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر تلاش های صورت گرفته به منظور بازنگری در میزان حق آبه تخصیص داده شده به تالاب، تصریح کرد: تشکیل شورای هماهنگی مدیریت حوضه آبریز جازموریان ضروری است. 
میگونی افزود: 750 میلیون تومان اعتبار از محل بند (ج) برای فاز اول این طرح شامل کارهای مطالعاتی و حق آبه ای برای احیای تالاب جازموریان در نظر گرفته شده که در صورت تخصیص اقدام خواهد شد.
*** چالش آب کرمان به فرصتی نو در عرصه کشاورزی تبدیل شده است
محمود صفرزاده بندری مدیرکل حفاظت محیط استان کرمان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کنونی تالاب جازموریان، بر ضرورت برنامه میان بخشی برای احیاء این تالاب با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، جنگل ها، آبخیزداری و مدیریت بحران تاکید کرد.
وی با بیان برخی از چالش های ایجاد شده بر اثر خشک شدن تالاب جازموریان، اظهار کرد: تقریبا 25 درصد گرد و غبار حوزه شرق، جنوب شرقی و مرکزی مربوط به جازموریان است. 
وی با اشاره به چالش آبی استان، شرحی از اقدامات انجام شده در این حوزه و نظارت و پیگیری مستمر استاندار در این خصوص داشت و تغییر الگوی کشت و آبیاری، همچنین اجرای طرح همیاران آب را از جمله اقدامات مهم در این راستا برشمرد. 
صفرزاده ادامه داد: به دلیل استقبال از کشت های گلخانه ای و مزایای مختلف این کشت از جمله مزایای اقتصادی، چالش آب کرمان به فرصتی نو در عرصه کشاورزی و اقتصادی استان تبدیل شده است. 
مدیرکل حفاظت محیط استان کرمان گزارشی از برنامه های اکوتوریسم و تلاش در راستای حفظ یکپارچه اکوسیستم های طبیعی استان ارائه و تاکید کرد: حفظ تنوع زیستی و اقلیمی هم راستا با توسعه گردشگری پایدار استان از جمله برنامه های مهم استان کرمان است. 
همچنین هدایت فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو نیز در این نشست، گزارشی از وضعیت آبی استان کرمان ارائه داد.
فهمی با اشاره به میانگین پایین بارش در استان کرمان و کاهش شدید این میانگین طی دوره خشکسالی، گفت: در همین شرایط ، افزایش دما منجر به تشدید تبخیر شده است و همین موضوع استان را با چالش جدی در حوضه آبی مواجه کرده است.
محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان هم در این نشست از وجود 19 هزار حلقه چاه آب غیر مجاز در منطقه جازموریان مشترک در استان های سیستان بلوچستان و کرمان خبر داد و گفت: از این مجموع پنج هزار حلقه چاه غیرمجاز در سیستان بلوچستان و 14 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در استان کرمان قرار دارد.
بختیاری تصریح کرد: برداشت های بی رویه آب از این چاه ها تاثیر بسزایی در خشک شدن تالاب جازموریان داشته است.
بهنام سعیدی معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: با توجه به تاثیرگذاری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در هیات دولت، موضوع احیای تالاب جازموریان در نخستین جلسه شورای عالی مدیریت بحران مطرح شود و در دستور کار قرار گیرد.
وی یادآور شد: برای تالاب جازموریان 23 میلیون متر مکعب حق آبه تعیین شده که باید در این خصوص تجدید نظر شود هرچند تقاضا نامه ای در این خصوص به وزیر نیرو ارسال شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]