کد خبر : 28764 چهارشنبه 07 بهمن 1394 - 02:01:14
ارزیابی-کشورها-بر-اساس-شاخص-عملکرد-زیست‌محیطی

ارزیابی کشورها بر اساس "شاخص عملکرد زیست‌محیطی"

«شاخص عملکرد زیست محیطی 2016» به رتبه‌بندی کشورهای جهان از لحاظ اقدامات آن‌ها در حوزه محیط زیست پرداخته است.

 در ارزیابی شاخص عملکرد زیست محیطی به این موضوع پرداخته شده که 180 کشور جهان چگونه در مسیر حفظ سلامت انسان و اکوسیستم‌های طبیعی حرکت کرده‌اند.

بررسی انجام شده نشان داده که دلایلی برای خوش بین بودن و همچنین نگران بودن وجود دارد به این مفهوم که در جهان، دسترسی به آب و خدمات بهداشتی گسترش یافته و تعداد مناطق حفاظت شده افزایش پیدا کرده اما در جلوگیری از افت کیفیت هوا و کاهش ماهیگیری موفقیتی به دست نیامده است.

همچنین اقدامات صورت گرفته به منظور ارتقای دسترسی به آب شرب سالم و بهبود زیرساخت‌های فاضلاب به طور چشمگیر در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های منتقله از آب آلوده موثر بوده است.

از سال 2000 تعداد افرادی که به آب سالم دسترسی محدود دارند تقریبا به نصف کاهش یافته است. هرچند هنوز فضای بسیاری برای به دست آوردن موفقیت‌های بیشتر وجود دارد.

همچنین کشورهای جهان تعهدات خود را به حفظ زیستگاه‌ها نشان داده‌اند اما از سوی دیگر بیشتر گونه‌های ماهی‌ها در معرض انقراض قرار دارند.

طبق بررسی شاخص عملکرد زیست محیطی، آلودگی هوا نیز شدیدتر شده و امروز 10 درصد تمامی مرگ و میرها را شامل می‌شود.

به گزارش ایسنا، یافته‌های به دست آمده حاکی از آن است که به رغم پیشرفت‌های انجام گرفته همچنان بخش‌هایی وجود دارند که نیاز است اقدامات بیشتری در آن‌ها صورت گیرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]