کد خبر : 25432 سه شنبه 01 دی 1394 - 11:27:34
موفقیت-اسپیس‌ایکس-در-فرود-تاریخی-فالکون-9-روی-زمین

موفقیت اسپیس‌ایکس در فرود تاریخی فالکون 9 روی زمین

سومین تلاش شرکت اسپیس‌ایکس برای فرود موشک قابل استفاده مجدد در زمین با موفقیت انجام شد.

 این شرکت خصوصی پرواز فضایی صبح امروز (سه‌شنبه) توانست برای نخستین بار طی یک پرتاب مداری با موفقیت مرحله اول موشک فالکون 9 را برای فرودی نرم به زمین باز گرداند.ماه گذشته شرکت بلو اوریجین توانسته بود موشک New Shepard خود را با موفقیت روی زمین فرود بیاورد اما این امر طی یک آزمایش زیرمداری محقق شده بود.

موشک فالکون 9 در ساعت 1:29 بامداد به وقت گرینویچ از پایگاه نیروی هوایی کیپ کارناوال در فلوریدا به همراه 11 ماهواره ارتباطی Orbcomm به فضا پرتاب شد. دو مرحله موشک جدا شدند و سپس مرحله اول به انجام مجموعه‌ای از احتراق‌های boostback پرداخت و برای یک فرود دقیق به سمت زمین آمد.

شرکت اسپیس‌ایکس پیش از دو بار دیگر برای فرود موشک فالکون 9 تلاش کرده بود که هر دوبار این اقدام بر روی یک کشتی بدون سرنشین در فاصله صدها کیلومتری سواحل اقیانوس آتلانتیک آزمایش شده بود. هر بار که یکی در ژانویه 2015 و دیگر در آوریل اتفاق اتفاده بود، بوستر توانست به هدف خود دست یابد اما فرود بسیار سختی داشت و با سکوی فرود برخورد کرد.

الون ماسک، موسسس شرکت اسپیس‌ایکس اظهار کرد: فرود امروز لحظه بزرگی برای اسپیس‌ایکس بود که قصد دارد موشک‌های سریع و کاملا قابل استفاده مجدد را برای گشودن افقهای جدید در حوزه اکتشافات تولید کند. چنین فناوری‌هایی می‌تواند هزینه پروازهای فضایی را تا 100 برابر کاهش داده و بطور بالقوه‌ای ساخت مستعمرات مریخ را از لحاظ اقتصادی امکان‌پذیر کند.

پرتاب امروز اولین نمونه موفق از تاریخ 28 ژوئن (هفتم تیر) بود که طی آن موشک فالکون 9 کمتر از سه دقیقه پس از پرتاب منفجر شد و هفت ماموریت باری بدون‌سرنشین را که برای ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده شده بودند، از بین برد. این شرکت از آن به بعد به ارتقای موشک خود پرداخته و سیستم جداسازی مراحل و دستگاههای الکترونیکی را در کنار کارهای دیگر تنظیم کرده است.

به گزارش ایرنا، هر 11 ماهواره حاضر در این ماموریت با موفقیت به مدار خود وارد شدند و یک شبکه 17 ماهواره‌ای را برای شرکت Orbcomm در مدار زیر زمین تکمیل خواهند کرد.

کلید واژه ها: اسپیس‌ایکس فالکون زمین
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]