کد خبر : 2221 چهارشنبه 29 بهمن 1393 - 03:00:14
داروی-جدید-برای-پیشگیری-از-عود-سرطان-پستان-

داروی جدید برای پیشگیری از عود سرطان پستان

محققان آمریکایی از تولید داروی جدیدی برای درمان سرطان پستان خبر می‌دهند که می‌تواند روند پیشرفت بیماری یا بدخیم‌ شدن تومور را به تأخیر بیندازد.

به گزارش ایسنا، داروی جدید که آریمیدکس (Arimidex) نام دارد، می‌تواند در 80 درصد موارد از بازگشت مجدد بیماری جلوگیری کرده یا بدخیم‌شدن تومور را به تأخیر بیندازد.

محققان مدعی هستند که تولید این دارو بزرگترین دستاورد 20 سال اخیر در حوزه درمان سرطان پستان محسوب می‌شود، چراکه می‌تواند به نجات طولانی‌مدت بیمار مبتلا به سرطان منجر شود.

در این پژوهش 9300 زن یائسه در سراسر جهان تحت درمان با داروی آریمیدکس یا داروی دیگری به نام تاموکسیفن (tamoxifen) یا هر دو دارو قرار گرفتند.

نتایج آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد، خطر بازگشت و عود بیماری در مدت پنج سال پس از عمل جراحی در زنانی که از داروی آریمیدکس استفاده کرده بودند به یک پنجم کاهش یافت.

از مجموع 3125 زن مبتلا به سرطان پستان که از داروی آریمیدکس استفاده کردند، تنها 413 نفر دچار عود بیماری شده یا جان خود را از دست دادند؛ این در حالیست که از مجموع 3116 بیمار که از داروی تاموکسیفن استفاده کرده بودند، 472 نفر دچار عود بیماری شده یا جان خود را از دست دادند.

همچنین استفاده‌کنندگان از داروی آریمیدکس با خطر کمتر ابتلا به ترومبوز ورید عمقی و سرطان رحم مواجه هستند.

نتایج کامل آزمایش‌های بالینی این دارو در مجله پزشکی Lancet منتشر شده است.

کلید واژه ها: سرطان پستان یائسگی دارو
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]