کد خبر : 2061 دوشنبه 27 بهمن 1393 - 03:35:34
سیب-تراریخته-ای-که-لک-نمی-شود

سیب تراریخته ای که لک نمی شود

محققان کانادایی یک نوع سیب تراریخته تولید کرده اند که هنگام برش زدن، لک و قهوه ای نمی شود.

به گزارش ایرنا، گفته می شود هرکسی روزی یک سیب بخورد دیگر به پزشک نیازی نخواهد داشت اما آیا گونه جدید این میوه که اصلاح ژنتیکی شده است نیز همین خاصیت را دارد؟

پرورش این گونه جدید سیب در آمریکا روز جمعه مورد تایید قرار گرفت.

این سیب که توسط شرکت کانادایی «Okanagan Specialty» تولید شده است، از لحاظ ژنتیکی به گونه ای اصلاح شده است که زمانیکه بریده می شود در برابر لک و قهوه ای شدن مقاومت می کند.

این سیب به گونه ای اصلاح ژنتیکی شده است که مواد شیمیایی کمتری که منجر به لک و قهوه ای شدن سیب می شود، تولید می کند.

تولید کنندگان این گونه جدید سیب می گویند: ابداع این گونه جدید به استفاده بیشتر از این میوه و دور ریختن کمتر آن منجر می شود.

اکنون سازمان بازرسی سلامت گیاهان و حیوانات آمریکا در حال بررسی این موضوع است که آیا درختی که این سیب جدید را به بار می آورد یک آفت گیاهی محسوب می شود؛ آفت گیاهی ارگانیسم هایی هستند که به محصولات کشاورزی و یا سایر گیاهان آسیب می رسانند.

سازمان بازرسی سلامت گیاهان و حیوانات آمریکا، زمانی کاشت این درخت را مورد تایید قرار می دهد که مشخص شود این درخت تهدیدی برای کشاورزی ایجاد نمی کند.

اما اگر این سازمان در جریان بررسی سخت علمی خود متوجه شود که این گیاه جدید ممکن است یک تهدید آفت گیاهی به دنبال داشته باشد در آن صورت طبق قانون و آیین نامه ها لازم است،این گیاه دوباره از لحاظ ژنتیکی اصلاح شود.

با وجود این که ابداع کنندگان این سیب تراریخته معتقدند که این میوه طرفداران بیشتر و تقاضای بیشتری خواهد داشت اما برخی افراد در صنعت سیب نگرانند که این گونه جدید تصویر سلامت بخش سیب را خراب کند و بر صادارات سیب به کشورهایی که علاقه ای به مصرف غذاهای تراریخته ندارند تاثیر بگذارد.

کلید واژه ها: سیب لک برش زدن
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]