کد خبر : 20607 یکشنبه 10 آبان 1394 - 14:54:40
پیروزی-ایران-درمناقشه-محیط-زیستی-با-آمریکا

پیروزی ایران درمناقشه محیط زیستی با آمریکا

سیناپرس: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از آغاز توزیع بنزین یورو 4 در اهواز و بازپس گیری فسیل های ایرانی از آمریکا پس از چند دهه مناقشه خبر داد.

 معصومه ابتکار در جلسه ' گروه مدیران رسانه و دانشجویان علوم سیاسی'، با اشاره به دو خبر خوش محیط زیستی دولت برای مردم، ضمن ابراز خرسندی از بازپس گیری فسیل های مراغه پس از سال های طولانی، گفت: این فسیل ها متعلق به دوران های مختلف زمین شناسی است و از جمله ارزشمندترین فسیل های جهان است که پیش از پیروزی انقلاب برای مطالعه به آمریکا فرستاده و در دانشگاه هاروارد نگهداری می شدند که بنا به دلایلی بازپس گیری آن ها با مشکل مواجه شده بود.

معاون رییس جمهوری افزود: مناقشه محیط زیستی طولانی مدت ایران و آمریکا در خصوص استخراج، جمع آوری و کد گذاری نمونه های سایت فسیلی مراغه منجر به تنظیم و پیگیری شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه و طی روند حقوقی بسیار پیچیده و دشواری برای بازپس گیری این فسیل ها شد که خوشبختانه این موضوع پایان خوشی داشت.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه به زودی این فسیل ها به ایران آورده خواهد شد، ادامه داد: در نظر داریم برای رونمایی از این فسیل ها مراسمی با حضور محققان ایرانی و آمریکایی (دانشگاه هاروارد) برگزار کنیم.
وی تصریح کرد: بخشی از فسیل های بازپس گیری شده که طی هفته های آینده به ایران می رسد به موزه تاریخ طبیعی و بخشی به مرکز تحقیقات فسیل شناسی مراغه منتقل خواهد شد.
ابتکار با بیان اینکه در آمریکا، کارهای نمایشگاهی، تحقیقاتی و پژوهشی بسیاری بر روی فسیل های مراغه صورت گرفت و حتی مقالات متعدد علمی در این خصوص در نشریات معتبر آمریکا و جهان به چاپ رسید، گفت: برخی از کار تطبیق و بررسی کنونی کارشناسان ایرانی برای بازپس گیری فسیل های مراغه بر اساس همین مقالات و تصاویر و کارهای پژوهشی صورت گرفته است.
وی تعداد فسیل های سایت مراغه را 3000 فسیل اعلام و اظهار کرد: از این تعداد، 1500 فسیل برای بررسی و تحقیق به آمریکا فرستاده شده بود و 1500 فسیل نیز در موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی ایران حفظ و نگهداری شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به رغم اینکه سایت مراغه یکی از ارزشمندترین سایت های تحقیقات فسیلی است و در دولت هشتم اقدامات زیادی برای تبدیل شدن آن به یک مرکز تحقیقاتی صورت گرفته بود، متاسفانه سال ها با غفلت و بی توجهی مواجه شد ولی خوشبختانه در حال حاضر اقدامات جدیدی برای ایجاد این مرکز تحقیقاتی در حال پیگیری و انجام است.
ابتکار ضمن تاکید بر اینکه ایران دارای سایت های فسیلی بسیار ارزشمندی است، تصریح کرد: این فسیل ها می تواند مبنای کار مشترک تحقیقی میان دو کشور یا ایران و جامعه بین المللی باشد.

 توزیع بنزین یورو 4 از ماه آینده در اهواز
ابتکار همچنین با اشاره به برنامه های دولت برای کاهش آلودگی هوا در استان خوزستان به ویژه بهبود کیفیت هوای اهواز، اعلام کرد: روز گذشته برنامه ریزی نهایی برای انتقال و توزیع سوخت بنزین یورو 4 از ماه آینده در شهر اهواز صورت گرفت و توزیع بنزین یورو 4 در این شهر از امروز آغاز شد و ظرف یک ماه آینده بنزین یورو 4 در سراسر اهواز توزیع می شود.
معاون رییس جمهوری اظهار کرد: به دلیل عدم برخورداری از زیرساخت های مناسب در حوزه پالایشگاهی تا کنون توزیع بنزین یورو 4 در اهواز مقدور نبود و اکنون با تلاش بسیار این امکان میسر شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این در حالی است که توزیع گازوییل یورو 4 در اهواز، همچون گذشته ادامه خواهد داشت.
ابتکار با یادآوری تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در راستای مقابله با آلودگی هوا در کشور به ویژه در راستای توزیع بنزین استاندارد در کشور پس از مصوبه 10 اردیبهشت ماه 1393 هیات دولت، گفت: با حذف بنزین آلوده پتروشیمی در کشور و تلاش و همراهی وزیر نفت و مجموعه های مرتبط به ویژه پالایشگاه ها، تا کنون کلانشهرهای بسیاری از بنزین یورو 4 برخوردار شده اند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد: به زودی سراسر کشور از بنزین یورو 4 استاندارد بهره مند شوند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]