کد خبر : 18421 یکشنبه 19 مهر 1394 - 15:29:10
10درصد-افراد-جامعه-از-یک-اختلال-خواب-بالینی-رنج-می-برند

10درصد افراد جامعه از یک اختلال خواب بالینی رنج می برند

دبیر علمی سی و دومین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: حداقل 10درصد افراد جامعه از یک اختلال خواب بارز بالینی رنج می برند که این امر در بهداشت عمومی و سلامت روان جامعه تاثیر منفی برجای می گذارد.

 دکتر میرفرهاد قلعه بندی افزود: با وجود شیوع فراوان اختلالات خواب، متاسفانه اهمیت آن توسط جامعه نادیده گرفته می شود و این درحالی است که بی خوابی شایع ترین اختلال خواب بوده واختلالات تنفسی حین خواب و سندرم پاهای بی قراراز دیگر اختلالات شایع خواب هستند.

وی اظهار کرد: استرس های هیجانی، اضطراب و افسردگی، طلاق، جدایی، افزایش سن، طبقه اقتصادی- اجتماعی پایین، بیکاری، سیکل خواب نامنظم، بیماری های جسمانی و روانی، سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه به عنوان دلایل بی خوابی شناخته شده اند.
قلعه بندی یادآور شد: میزان بی خوابی با بالا رفتن سن افزایش می یابد و تقریباً یک سوم افراد بالای 65 سال، کم و بیش از بی خوابی رنج می برند.
دبیر علمی سی و دومین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: به دلیل اهمیت موضوع خواب و اختلالات آن و نیز جایگاه روانپزشکی در تشخیص و درمان مشکلات خواب، انجمن روانپزشکان ایران، امسال اختلالات خواب را به عنوان موضوع اصلی همایش سالانه خود انتخاب کرده است.
وی یادآور شد: به غیر از موضوع اختلالات خواب، دیگر حوزه های متنوع روانپزشکی نیز در این همایش مورد بحث قرار می گیرد.
به گفته قلعه بندی در این همایش پروفسور 'نورمن سارتوریس' رئیس سابق سازمان جهانی بهداشت و انجمن جهانی روانپزشکان همراه چند میهمان خارجی نیزحضور خواهند داشت.
سی و دومین همایش سالانه انجمن روانپزشکان ایران با محوریت اختلال خواب درروزهای 21 تا 24 مهر ماه امسال در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]