کد خبر : 17593 شنبه 11 مهر 1394 - 02:00:00
ساخت-مسکن-با-استفاده-از-سم-بادکنک-ماهی

ساخت مسکن با استفاده از سم بادکنک ماهی

سیناپرس: دانشمندان موفق شده اند تا از یکی از سمی ترین ماهی های جهان استفاده کرده و یک داروی مسکن بسیار نیرومند برای مصرف انسانی تهیه کنند.

فوگو یکی از انواع بادکنک ماهی های ژاپنی است که دارای سمی بسیار نیرومند است. دانشمندان معتقدند که سم این ماهی به مراتب خطرناک تر از سم سیانور است. حال پژوهشگران موفق به برداشت یک راهکار درمانی از این سم شده و از این نوع ماهی ها یک داروی مسکن بسیار قوی ای ساخته اند.

طبخ این ماهی باید توسط آشپزهای دارای مجوز انجام شود. این آشپزها باید دقیقا بدانند که چگونه این ماهی مرگ بار را قطعه قطعه کرده و اعضای سمی آن مانند کبد و تخمدان را جدا کنند. در غیر این صورت، ورود این مواد به بدن فرد مصرف کننده باعث مرگ آنی او خواهد شد و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد این ماهی را به عنوان یک غذای مخاطره آمیز می شناسند.

 به تازگی شرکت دارو سازی ژاپنی آستلاس فارما (Astellas Pharma) در بیانیه ای اعلام کرده است که موفق به ساخت داروی مسکنی شده است که فرایند تاثیر آن بر روی دستگاه عصبی انسان دقیقا مانند سم موجود در ماهی فوگو است. شایان ذکر است که ماهی فوگو سرشار از سمی به نام تترو دوکسین است که بنا بر گفته محققان این نوع سم یک هزار و 200 برابر خطرناک تر از سیانور است.

 سم درون بدن هر ماهی فوگو به قدری قوی است که می تواند باعث مرگ هم زمان تعداد 30 انسان بالغ شود. زمانی که این سم وارد بدن انسان می شود، به سرعت جلوی پیام هایی که به اعصاب بدن می رسند را می گیرد و به این ترتیب اندام های حیاتی بدن از کار می افتند و این فرایند در مدت زمان کوتاهی منجر به مرگ می شود.

محققان توانسته اند با بهره گیری از روند تاثیر این سم بر روی بدن انسان، مسکنی بسازند که مانع ورود سیگنال های درد به مغز انسان می شود. لازم به ذکر است که سابقا ساخت مسکن با بهره گیری از سم فوگو در سال 2003 در کانادا مورد بررسی قرار گرفته بود ولی دانشمندان موفق به کسب چنین دستاوردی نشده بودند.

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]