شهردار تهران: نجات جان انسان ها در گرو حفظ محیط زیست است

کد خبر : 1671 دوشنبه 20 بهمن 1393 - 11:22:23

شهردار تهران گفت: کشور در زمینه زیست محیطی با مشکلات جدی رو به روست و امروز نجات محیط زیست به معنای نجات جان انسان هاست.

به گزارش ایرنا , محمدباقر قالیباف  در آیین بهره برداری از نخستین نیروگاه زباله سوز کشور اظهار کرد: وجود مشکلات بودجه ای و قانونی امری طبیعی است، اما می توانیم از ظرفیت های قانونگذاری استفاده کنیم. 

وی ادامه داد: آنچه اهمیت دارد استفاده کردن از ظرفیت، قانون و سرمایه فعلی است.

قالیباف با اشاره به این که در مقطعی درآمد کشور از 24 میلیارد دلار به بیش از 110 میلیارد دلار رسید اما اتفاق خاصی رخ نداد ، افزود: مشکل ما، پول نیست بلکه مشکل ما مدیریت است و این را باید بپذیریم.

وی استفاده از تجربیات یکدیگر را در حل مشکلات کارگشا دانست و ادامه داد: امروز آلودگی هوا یکی از خطرات و مشکلات جدی شهر تهران است که نیازمند همکاری مردم، دولت و شهرداری است. 

شهردار تهران با اشاره به این که بیش از 20 درصد جمعیت کشور در دشت تهران ساکن هستند گفت: این به معنای عبور کردن از خط قرمزهاست که مشکلاتی به همراه دارد. 

وی با اشاره به این که بیش از 50 سال در منطقه کهریزک زباله دفن می شود، افزود: این سوال را گذشتگان باید پاسخ دهند که در دهه های پیشین برای زباله که خاک، هوا و آب را آلوده می کند چه کرده اند؟

قالیباف اضافه کرد: در حال حاضر دفن زباله به صورت غیر بهداشتی در منطقه کهریزیک به حداقل رسیده است. 

شهردار تهران در ادامه نیروگاه زباله سوز آرادکوه را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این کار یک اقدام ارزشمند است اما باید توجه داشته باشیم در نیروگاه آرادکوه فقط یک بیستم زباله ها تبدیل به انرژی می شود و تا دست یافتن به نقطه مطلوب فاصله داریم. 

وی تولید پسماند را یکی از معضلات جدی شهر تهران عنوان کرد و آن را مربوط به الگوی نادرست مصرف دانست. 

وی در ادامه با بیان اینکه «آسمان آبی، زمین پاک» تنها یک شعار نیست و از پشتوانه تلاش هفت ساله برخوردار است، تاکید کرد: شهرداری برای رسیدن به این شعار، گام هایی اساسی برداشته است. 

شهردار تهران بیان کرد: اگر مسوولان در سطح ملی، احساس می کنند، ساخت و ساز در شهر تهران مانع دستیابی به این موضوع است، شهرداری آمادگی کامل دارد تا صدور هر گونه مجوز در این زمینه را متوقف کرده به گونه ای که در اداره شهر نیز خللی ایجاد نشود.

وی گفت: ما موفق شدیم، شهر تهران را از 740 کیلومتر مربع به 640 کیلومتر مربع برسانیم، پس نگرانی در مورد اداره شهر وجود ندارد.

شهردار تهران ادامه داد: زمانی که می بینیم، منشا 70 درصد آلودگی ها، وسایل محرکه شهر هستند، باید برای مقابله با آن تصمیمات جدی اتخاذ کنیم.

وی تأکید کرد: حل این مسأله نیازمند اراده و اتخاذ یک تصمیم صحیح است. 

قالیباف با بیان این که در دهه 70، دی اکسیدکربن بزرگترین معضل شهر بود، تصریح کرد: این مشکل با اتخاذ یک تصمیم و تبدیل موتورهای کاربراتوری به انژکتوری حل شد، به گونه ای که امروز در همه شرایط آلودگی هوا معضل دی اکسید کربن نداریم.

وی بیان کرد: باید نگاه درون گرا داشته باشیم و از ظرفیت های داخلی و با همکاری یکدیگر برای مشکلات گام برداریم. 
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]