کد خبر : 164 چهارشنبه 01 بهمن 1393 - 10:08:34
مبارزه-با-صید-غیر-قانونی-ماهی-در-مناطق-قطبی-

مبارزه با صید غیر قانونی ماهی در مناطق قطبی

سیناپرس: روند بی رویه صید ماهی ها در مناطق قطبی که عمدتا با هدف شکار نوعی خاص از ماهی های آب های یخ زده با نام toothfish انجام می شود ، موجب به خطر افتادن محیط زیست این منطقه شده است . این ماهی در بازار سیاه قیمت بسیار زیادی دارد . به تازگی و با دستور سازمان ملل متحد ، ارتش و نیروی دریای نیوزلند به همراه افراد یک سازمان حمایت از محیط زیست با نام چوپانان محافظ دریا the conservation group Sea Shepherd در این مناطق گشت های ویژه ای جهت مبارزه با صید غیر قانونی دایر کرده اند .

سینا پرس : یکی از گونه های آبزی منحصر به فرد و کمیابی که در مناطق قطبی و اقیانوس منجمد جنوبی  زندگی می کند نوعی ماهی ویژه با نام toothfish یا ماهی دندان دار است که بسیاری از ماهی گیران و شرکت های ماهی گیری به صورت غیر قانونی در تلاش برای صید آن هستند . مهمترین دلیل این موضوع نیز قیمت بسیار زیاد و طعم ویژه این ماهی است که در اصطلاح صیادان به آن طلای سفید گفته می شود . این ماهی معمولا به صورت غیر قانونی به رستوران های خاصی در سراسر دنیا فروخته شده و با قیمت بسیار زیادی به اشخاص و مشتریان ویژه ارائه می شوند .

روند بی رویه صید این نوع ماهی و تلاش صیادان برای به دام انداختن toothfish که معمولا همراه با صید انواع دیگر ماهی نیز هست ، باعث ایجاد خطر انقراض برای این نوع ماهی کمیاب و برخی دیگر از گونه های آبزیان مناطق قطبی شده است . گزارش های نگران کننده ارائه شده به مقامات بین المللی باعث بروز نگرانی هایی در این زمینه شده و این موضوع به شدت از سوی مسئولان حفظ محیط زیست در سازمان ملل پی گیری  شده و  اعلام شد که قرار است به زودی تمهیداتی در راه مبارزه با این صید قاچاق اتخاذ شود .

در پی این گزارش ها ، در ماه دسامبر سال گذشته میلادی ،( برابر با آذر و  دی ماه ) یک کمپین اعتراضی در ارتباط با این موضوع شکل گرفته و نیروهای ارتش نیوزلند و گروه موسوم به چوپانان محافظ دریا the conservation group Sea Shepherd شروع به گشت زنی در آب های مناطق قطبی کرده و طی این مدت موفق به بازداشت چهار کشتی با پرچم ارزیابی و تخمین و دو کشتی ماهی گیری شدند که در این آب ها در حال صید غیر قانونی با هدف شکار toothfish بودند .

در تصویر فوق یک toothfish صید شده توسط یکی از این کشتی های ماهی گیری غیر قانونی مشاهده می شود . این تصویر  توسط گروه موسوم به چوپانان محافظ دریا the conservation group Sea Shepherd  به تازگی منتشر شده است .

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]