کد خبر : 16245 جمعه 27 شهریور 1394 - 13:45:50
چاقی-احتمال-ابتلا-به-یک-نوع-تومور-مغزی-را-54-درصد-افزایش-می-دهد

چاقی احتمال ابتلا به یک نوع تومور مغزی را 54 درصد افزایش می دهد

مطالعات محققان نشان می دهد که چاقی احتمال ابتلا به یک نوع تومور مغزی به نام مننژیوم را 54 درصد افزایش می دهد.

 این مطالعه که توسط محققان دانشگاه رگنسبورگ آلمان صورت گرفته،نشان می دهد که اضافه وزن احتمال ابتلا به تومور مننژیوم را 21 درصد افزایش می دهد؛ در حالی که چاقی احتمال ابتلا به این تومور را 54 درصد افزایش می دهد.این اولین باریست که یک مطالعه ارتباط بین تومور مغزی و شاخص توده بدنی را اثبات کرده است.
در این مطالعه دو نوع از شایع ترین تومورهای مغزی به نام های مننژیوم و گلیوم مورد مطالعه قرار گرفته اند. این دو نوع تومور عامل 70 درصد موارد ابتلا به تومورهای مغزی از 120نوع شناخته شده هستند. مننژیوم از بافت های پوشش دهنده مغز ناشی می شود.
این مطالعه رابطه بین تومور گلیوم و شاخص توده بدنی را تایید نکرده است.گلیوم به نسبت مننژیوم تهاجمی تر است. به گزارش انجمن تومور مغزی آمریکا، نرخ بقای پنج ساله مننژیوم حدود 65 درصد است؛ در حالی که این میزان در گلیوم حدود 10 درصد است.
تومور مغزی به نسبت سرطان های دیگر شیوع کمتری دارد و تعداد مبتلایان بین 100 هزار نفر، حدود 20 نفر است.افزایش سطح استروژن، انسولین و سایتوکاین های پیش التهابی از مهمترین مکانیسم های بیولوژیکی هستند که چاقی را به سرطان مرتبط می کنند. سایتوکاین به موادی مانند اینترفرون، اینترلوکین و فاکتورهای رشد گفته می شود که توسط سلول های خاصی از سیستم ایمنی بدن ترشح می شوند و در عملکرد سلول های دیگر موثر هستند. به گزارش ایرنا از ساینس، نتایج این تحقیقات در نشریه Neurology منتشر شده است.

کلید واژه ها: چاقی تومور مغزی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]