کد خبر : 15462 سه شنبه 17 شهریور 1394 - 03:30:03
عمل-جراحی-کاهش-وزن-به-درمان-دیابت-کمک-می‌کند

عمل جراحی کاهش وزن به درمان دیابت کمک می‌کند

یک مطالعه نشان می‌دهد که عمل جراحی کاهش وزن، نیمی از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را برای یک دوره حداقل پنج ساله مداوا می‌کند.

بر اساس این مطالعه روی 60 نفر که نتایج آن در نشریه لنست چاپ شده، هیچ یک از افرادی که دیابت نوع داشتند فقط با تکیه بر دارو یا رژیم غذایی درمان نشده بودند.

این مطالعه نشان داد که عمل جراحی، علائم دیابت 2 را از طریق کاهش وزن و تغییر شیوه عملکرد دستگاه گوارش تخفیف می‌دهد. کارشناسان این نتایج را بسیار قابل توجه و مفید دانسته‌اند.

تیم تخصصی در کینگز کالج لندن و دانشگاه کاتولیکا در رم، درمان‌های استاندارد با دارو را با عمل جراحی کاهش وزن و اصلاح دستگاه گوارش مقایسه کردند. این عمل‌ها اندازه معده را کم کرد و بخش کمتری از روده ها را در معرض مواد غذایی قرار داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، پروفسور «فرانچسکو روبینو» که بیماران را عمل کرده گفت: عمل جراحی می تواند در 50 درصد موارد باعث عقب‌نشینی بیماری شود، یعنی میزان قند خون بیماران برای پنج سال به حدی می‌رسد که دیگر دیابت به حساب نمی آید.

وی افزود: به علاوه 80 درصد افرادی که عمل شدند توانستند میزان قند خون خود را به خوبی کنترل کنند که فقط با مصرف یک دارو یا بدون مصرف دارو بود.

با اینکه که بعضی از این بیماران هنوز دیابت نوع 2 داشتند اما به راحتی توانستند قند خود را در سطح توصیه شده نگه دارند. یکی از عوارض معمول دیابتی که کنترل نشده باشد، مشکلات قلبی است اما بیمارانی که عمل کرده بودند به احتمال کمتر با خطر مشکلات قلبی روبرو بودند و از افزایش کیفیت زندگی خبر دادند.

پروفسور روبینو گفت:‌ به نظر می رسد که درمان با عمل جراحی، مقرون به صرفه تر باشد و با مصرف داروی کمتر همراه است.

به گزارش ایسنا،نتایج دو سال بعد از عمل بهتر بود. با این حال علائم بیماری بعضی از آنها در سه سال آخر دوباره ظاهر شد. پزشکان جراح می‌گویند حتی پس از عمل هم بیماران باید برای میزان قند خون به طور مستمر تحت نظر باشند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]