مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد:

کاهش 17 درصدی بارش تهران نسبت به درازمدت

کد خبر : 13829 دوشنبه 26 مرداد 1394 - 21:04:45

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران گفت: از ابتدای سال آبی یعنی از اول مهرماه 93 تاکنون، 280 میلی متر بارندگی در سطح استان تهران داشتیم که در مقایسه با بارندگی درازمدت که 338 میلی متر است، 17 درصد کاهش داریم.

استان تهران با وجود جمعیت بسیار زیادی که در خود جای داده است، همچنان با روند رو به رشد مهاجرت از دیگر نقاط کشور مواجه است. علاوه بر این، میزان ذخایر آبی استان نه تنها متناسب با این رشد جمعیت، افزایش پیدا نکرده بلکه در اثر خشکسالی های چند سال اخیر و کاهش نزولات جوی، تنزل هم یافته است.

کارشناسان معتقدند در صورت ادامه این روند، در آینده ای نه چندان دور امکان تامین آب کافی برای تمام شهروندان استان تهران غیرممکن خواهد بود. بنابراین می بایست برای جلوگیری از شکل گیری بحران تامین آب در تهران، علاوه بر کنترل روند مهاجرت، نسبت به مدیریت مصرف آب در سطح استان تمهیدات لازم اندیشیده شود.   

مهندس خسرو ارتقایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران، با اشاره به آخرین وضعیت ذخایر آبی استان، به خبرنگار سیناپرس گفت: از ابتدای سال آبی یعنی از اول مهرماه 93 تاکنون، 280 میلی متر بارندگی در سطح استان تهران داشتیم که در مقایسه با بارندگی درازمدت که 338 میلی متر است،  17 درصد کاهش داریم. این کاهش بارندگی باعث کاهش ذخایر آبی ما شده است.

وی افزود: هم اکنون میزان ذخایر آبی در 5 سد استان تهران 714 میلیون مترمکعب است که در سال های پرآبی و در زمان مشابه، 881 میلیون مترمکعب آب در سدها ذخیره داشتیم. در حال حاضر سد امیرکبیر بالغ بر 170 میلیون مترمکعب، سد لتیان 71 میلیون مترمکعب، سد لار 99 میلیون مترمکعب، سد طالقان 222 میلیون مترمکعب و سد ماملو 154 میلیون مترمکعب آب در خود ذخیره دارند. به طور طبیعی از 2 ماه گذشته میزان آب سدهای ما رو به کاهش است. در حقیقت می توان گفت که ما 3 ماه از سال آب ذخیره می کنیم تا در طول 12 ماه مصرف کنیم. امیدواریم پاییز پرآبی داشته باشیم و این کمبودی را که نسبت به متوسط سال های پرآب داریم، جبران کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در پاسخ به این پرسش که آیا نگرانی برای تامین آب شهروندان تهرانی در فصل های پاییز و زمستان وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: بستگی به میزان بارندگی و نزولات جوی در پاییز امسال دارد. اگر بارندگی های پاییزه بتواند بخشی از کمبود 170 میلیون مترمکعبی آب سدها را جبران کند، دغدغه ای برای تامین آب شهروندان وجود نخواهد داشت. اما در صورت ادامه روند خشکسالی، می بایست هم شرکت آب و فاضلاب تمهیداتی برای کنترل مصرف بیندیشد و هم مردم عزیزمان برای مدیریت مصرف همکاری لازم را به عمل آورند.

ارتقایی همکاری شهروندان را در مجموع خوب ارزیابی کرد و گفت: همین که در دو سه سال گذشته میزان مصرف آب در شهر تهران با وجود توسعه متوسط 3 درصدی در شمار ساخت و سازها و انشعابات، کمتر از این حد افزایش داشته، حاکی از همکاری مردم و موفقیت شرکت های آب و فاضلاب در کنترل مصرف است.   

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]