کد خبر : 13425 چهارشنبه 21 مرداد 1394 - 12:46:23
جمعیت-جهان-تا-پایان-قرن-21-افزون-بر-11-میلیارد-نفر-می-شود

جمعیت جهان تا پایان قرن 21 افزون بر 11 میلیارد نفر می شود

سیناپرس: کارشنان آمار و جمعیت شناسان اداره امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در سیاتل آمریکا اعلام کردند:جمعیت جهان از رقم 7.3 میلیارد نفر کنونی تا پایان 2050 به 9.7 میلیارد نفر و تا پایان قرن 21 میلادی به 11.2 میلیارد نفر افزایش می یابد.

 کارشناسان این سازمان این آمار را در نشست اخیر متخصصان آمار جهانی در سیاتل آمریکا در یک بیانیه مطبوعاتی منتشر کردند. متخصصان شرکت کننده در رشته های مختلف تاریخچه جمعیت جهان، نرخ زاد و ولد منطقه ای و اطلاعات مرتبط پیری در آمریکا جمع شده بودند تا به ساخت مدلی از پیش بینی جمعیت جهان در تا پایان قرن حاضر دست یابند.

این محققان می گویند، اگرچه پیش بینی در این موضوع کلان ممکن است کاملا دقیق نباشد اما آنها می گویند با دقت 95 درصدی می توان پیش بینی کرد که آمار انسانها تا پایان این قرن حداقل 9.5 و حداکثر 13.3 میلیارد نفر باشد.
طبق این برآورد، درحالیکه آسیا پر جمعیت ترین قاره جهان تا پایان قرن باقی می ماند ( با رقم 5.3 میلیارد نفر جهان تا سال 2050 ) آفریقا تا 85 سال دیگر میزبان جمعیتی حدود 3.4 تا 5.6 میلیاردنفر خواهد بود.
جمعیت شناسان سازمان ملل پیش بینی کردند که در قاره آفریقا نرخ زاد و ولد در کشورهایی مانند نیجریه، سومالی ،گامبیا و آنگولا در سالهای آتی افزایش می یابد که اگر این قاره نتواند منابع حمایتی آن را جذب کند با مشکلات و فشارهای بیشتر در منابع زیست محیطی ، اقتصادی و اجتماعی و به ویژه مسایلی مانند آموزش،بهداشت و حتی امنیت روبه رو خواهد بود.
به همین ترتیب، کشورهای با کاهش نرخ باروری و جمعیت سالخورده نیاز به تغییر منابع برای پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر مردم مسن هستند.
این جمعیت شناسان می گویند: کشورهای در حال توسعه با جمعیت جوان اما نرخ باروری کمتر - مانند چین، برزیل و هند - تا قبل از پایان قرن با شیب قابل توجهی از پیر شدن جمعیت خود روبه رو خواهند شد.
براساس این گزارش جمعیت آمریکا شاهد کمترین تغییرات خواهد بود و انتظار می رودبا افزایش حدود 1.5 میلیون نفری این کشور در هرسال، جمعیت این کشور تا پایان قرن 21 به 450 میلیون نفر افزایش یابد.

کلید واژه ها: جمعیت جهان فشار اقتصادی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]