پرسش و پاسخ پزشکی؛

چرا زانوهایم صدا می دهد؟

کد خبر : 132658 یکشنبه 01 خرداد 1401 - 07:10:10

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

اخیرا هنگام راه رفتن زانوهایم صدا می دهد؟ آیا این مساله نگران کننده است؟ آیا با انجام فعالیت های ورزشی این صداها کاهش پیدا می کند؟

به گزارش سیناپرس، درد زانو و صدا دادن آن یک مشکل معمول است و می تواند در نتیجه تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود که به آن کریپتوس می گویند. اگر صدا دادن و تق تق کردن زانو بدون درد باشد، معمولا به خاطر تشکیل حباب های گاز داخل مفصل و ترکیدن آن حباب هاست یا امکان دارد بر اثر کشیدگی رباط ها و تاندون روی مفصل ایجاد صدا شود اما اگر صدا دادن زانو با درد همراه باشد، این مساله می تواند نشانه آسیب به تاندون ها، لیگامنت ها یا بافت غضروفی زانو باشد

بنابراین اگر مفصل شما صدا می دهد و باعث ایجاد درد نمی شود، جای نگرانی ندارد. این شرایط کاملا عادی است. در این حالت ممکن است بتوان با انجام حرکت های تمرینی تقویت عضلات پا، صدای ایجاد شده به خاطر حرکت های مفصل را کاهش دهیم یا حذف کنیم. البته تنها راه مطمئن برای تشخیص علت علائم مشاهده شده در مفصل زانو و درمان صدای زانو ملاقات با پزشک متخصص است.

* دکتر فتانه اکبری، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]