سرطان پستان، گریبانگیر مردانی با مشکلات باروری

به گزارش سیناپرس، در مطالعه جدید که توسط محققان بین المللی انجام شده است، معلوم شد مردانی که دارای مشکلات باروری هستند، بیش از دیگران در معرض خطر سرطان پستان مهاجم قرار دارند، اگرچه در کل، این نوع سرطان در مردان، کمتر از زنان دیده می شود.

در مطالعه فوق، پژوهشگران مؤسسه تحقیقات سرطان واقع در لندن، رابطه بالقوه بین ناباروری خود گزارش شده یا نداشتن فرزند را با خطر ابتلا به سرطان پستان در مردان بررسی کردند. آن ها با حدود 2000 مرد زیر 80 سال که بین سال‌های 2005 تا 2017 به سرطان پستان مبتلا بودند و در انگلستان و ولز زندگی می‌کردند، مصاحبه کردند. 

بر اساس داده های حاصل از این مصاحبه ها، خطر بروز تومورهای سرطان پستان مهاجم یعنی سلول‌های سرطانی که فراتر از جایی که برای اولین بار تشکیل شده‌اند گسترش می‌یابند، به طور قابل توجهی با ناباروری مردان مرتبط بود. 

این محققان برای درک آن که آیا موضوع دیگری نیز در این نتایج تاثیرگذار بوده است یا خیر، تجزیه و تحلیل‌های بیشتری را با در نظر گرفتن مواردی مثل مصرف الکل، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی سرطان پستان و بیماری‌های کبدی انجام دادند. اما هیچ شواهد محکمی مبنی بر تأثیر این عوامل بر یافته‌های خود پیدا نکردند. 

آن ها می گویند: دلایل سرطان پستان در مردان تا حد زیادی ناشناخته است. بخشی از این موضوع به این دلیل است که بیماری فوق در مردان، نادر است و بخشی دیگر نیز به دلیل کم بودن مطالعات قبلی است.

محققان بریتانیایی افزوده اند: شواهد ارائه شده در مطالعه ما نشان می دهند که ارتباط ناباروری و سرطان پستان باید با تحقیقات بیشتر تایید شود و تحقیقات آینده در مورد عوامل بالقوه زمینه ای مانند عدم تعادل هورمونی نیز در این خصوص مورد نیاز هستند.

به گزارش سیناپرس، یافته های فوق در مجله دسترسی آزاد Breast Cancer Research منتشر شده اند.

مترجم: رهاامیدوار
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا