علم در 14 اردیبهشت ماه؛

روز جهانی آسم

کد خبر : 116831 سه شنبه 14 اردیبهشت 1400 - 00:26:11

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز جهانی آسم

روز جهـــانی آسم یک رویداد سالانه است که از سوی دفتر برنامه جهانی آسم یا GINA سازماندهی می‌شود تا سطح آگاهی درباره بیماری آسم و مراقبت‌های جهانی برای این بیماران را بهبود بخشد. سازمان بهداشت جهانی، بیماری آسم اهمیت به سزایی در سلامت عمومی داردو تخمین زده می شود که بیش از339میلیون نفر در دنیا مبتلا به آسم هستند.

در سال 2016در سطح بین المللی تعداد مرگ ناشی از آسم بالغ بر 417918نفر بوده است.اگرچه آسم قابل درمان قطعی است. ولی می توان با مدیریت درست بیماری از حملات آسم و شعله ور شدن آنپیشگیری کرد و احتمال بروز آنها را کاهش داد.

شعار امسال روزجهانی آسم "شناخت باورهای نادرست درباره آسم" است. با این رویکردنیازمند اقداماتی هستیم که باورهای درست و نادرست درباره آسم برای بیماران و جامعه عمومی روشن تر شود تا بیماران مبتلا به آسم بهترین بهره را از پیشرفت های عمده مدیریت و درمان این

بیماری داشته باشند. روز جهانی آسم امسال4 می 2021 برابر با 14 اردیبهشت 1400 است.

باورهای نادرست شایع درباره آسم  عبارتند از:

1–آسم یک بیماری دوران کودکی است که با افزایش سن خود به خود بهبود می یابد.
2–آسم یک بیماری عفونی است.
3–مبتلایان به آسم نباید ورزش کنند
.4–آسم فقط با دوز (مقدار) زیاد داروهای کورتونی قابل کنترل است.

حقایق و باورهای درستدرباره آسم عبارتند از:

1–آسم در هر سنی ممکن است دیده شود (کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و سالخوردگی)
2–آسم یک بیماری عفونی نیست. ولی عفونت های ویروسی تنفسی (همچون سرماخوردگی و آنفلوانزا) می توانند زمینه ساز حمله آسم شوند یادر کودکان آسم اغلب با آلرژی همراه است، ولی وقتی آسم در بزر گسالی شروع می شوداحتمال آلرژیک بودن آن کمتر است.
3–هنگامی که آسم به خوبی کنترل است، افراد مبتلا به آسم می توانند ورزش کنند و حتی می توانند ورزش حرفه ای و قهرمانی انجام دهند.
4–در بیشتر اوقات آسم با دوز (مقدار) اندک داروهای استرو ییدی (کورتونی) استنشاقی قابل کنترل است.

  • ورود آسپرین به بازار برای نخستین بار

ستیل سالیسیلیک اسید (نام تجاری: آسپیرین) با فرمول مولکولی C9H8O4 یک ترکیب آروماتیک به حساب می‌آید زیرا در ساختار آن یک حلقه بنزنی وجود دارد. آسپرین به‌طور طبیعی در پوست درخت بید یافت می‌شود. آسپرین به رده درمانی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی تعلق دارد و به شکل قرص در دسترس است.کارخانه داروسازی بایر آلمان، آسپرین را به صورت پودر و برای اولین بار، وارد بازار کرد.

  • جداسازی رادیوم

پیر و ماری کوری موفق به جداسازی رادیوم شدند.رادیوم عنصری شیمیایی و رادیواکتیو در گروه فلزات قلیایی خاکی با عدد اتمی ۸۸ و نشان Ra و به رنگ سفید درخشان است. این عنصر سنگین‌ترین عنصر در این گروه است. از رادیوم به عنوان سوخت هسته ای نیز استفاده می‌شود. این عنصر جزو کشفیات ماری کوری می‌باشد.

  • درگذشت ادوارد کلوین کندال

ادوارد کالوین کندال متولد 8 مارس 1886 وی در 4 مه 1972 میلادی (۸۶ سال) درگذشت. این دانشمند اهل ایالات متحده آمریکا و برنده جایزه نوبل برای هورمون های غدد فوق کلیوی در سال 1972 شد.

  • درگذشت کریستین د-دوو

کریستین د دوو 2 اکتبر 1917 در روستایی نزدیک لندن متولد شد .این بیوشیمیست انگلیسی بلژیکی برای کشف پراکسی زوم و لیزوزوم جایزه نوبل فیزیولوژی-پزشکی 1974را دریافت کرد. وی در 4 می 2013 در بلژیک در گذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]