معاونت علمی طرحی برای اصلاح الگوی مصرف انرژی ارائه داد

کد خبر : 115824 چهارشنبه 18 فروردین 1400 - 11:37:20

راهکارهایی از سوی ستاد توسعه فناوری ‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری برای سامان دادن به مصرف انرژی در کشور و کاهش مصرف ارائه شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، ستاد توسعه فناوری ‌های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق طرح بازار بهینه ‌سازی انرژی و محیط‌ زیست قرار است مطابق با آیین ‌نامه مصوب سال 96 شرایط را برای جمع ‌آوری و سازماندهی اطلاعات لازم در این حوزه با همکاری همه دستگاه ‌های متولی از جمله شرکت بهینه ‌سازی مصرف سوخت، ساتبا، سازمان حفاظت محیط ‌زیست و بازار بورس انرژی ایران فراهم کند تا مرکزی قابل استناد برای ارائه اطلاعات و آمارهای رسمی کشور در این حوزه ایجاد شود.

این طرح به دنبال اجرای راه‌کارهای کاهش مصرف انرژی، حفاظت از محیط ‌زیست و کم کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای بوده و زمینی مهیا برای بسط فرهنگ درست استفاده از انرژی در سطح ملی و بین‌المللی است.

در این طرح مقرر شده است که اگر شخص یا شرکت خدمات انرژی با سرمایه‌ گذاری در یک بخش با تعرفه پائین انرژی (مانند بخش خانگی و موسسات آموزشی و صنایع) بتواند در مصرف حامل ‌های انرژی صرفه‌ جویی کند، انرژی صرفه‌جویی شده را به بخش ‌های با تعرفه انرژی بالا (مانند پتروشیمی یا ایستگاه‌های گاز فشرده) در چارچوب بازار بورس انرژی عرضه کند.

 بررسی‌ ها حاکی از این است که گردش مالی بخش خصوصی در بازار بهینه ‌سازی انرژی در حدود 230 هزار میلیارد ریال در سال خواهد بود.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]