با لیزری ابداعی محققان ممکن شد؛

تولید ۲۵۴ هزار میلیارد عدد تصادفی در ثانیه

کد خبر : 114487 چهارشنبه 13 اسفند 1399 - 10:23:10

محققان لیزری ابداع کرده اند که قادر به تولید ۲۵۴ هزار میلیارد عدد تصادفی در ثانیه است. چنین سیستمی برای رمزنگاری سریع قابلیت های زیادی دارد.

گروهی از محققان بین المللی لیزری ابداع کرده‌اند که می‌تواند در هر ثانیه ۲۵۴ هزار میلیارد رقم به طور تصادفی تولید کند. قابلیت تولید ارقام تصادفی این لیزر ۱۰۰ بار سریع‌تر از ژنراتورهای تولید ارقام تصادفی (RNG) مبتنی بر رایانه است.

هرچند تولید ارقام تصادفی از هزاران سال قبل وجود داشته، اما امروزه به عنوان مبنای رمزنگاری از اهمیت خاصی برخوردار است. درحالیکه تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت و آنلاین هر روز در حال افزایش است، رمزگذاری سریع‌تر از دسترسی هکرها به اطلاعات حساس جلوگیری می‌کند.

به هرحال، این سیستم می‌تواند در هر ثانیه ۲۵۰ ترابایت، بیت تصادفی تولید کند. در حقیقت، سرعت آن چنان سریع است که تیم سازنده برای ثبت خروجی با یک دوربین سریع دچار مشکل شدند. به گفته محققان سیستم مذکور هم از نظر سرعت و هم از طریق توانایی ایجاد همزمانی بسیاری از جریان‌های بیت، می‌تواند ژانراتورهای تولید اعداد تصادفی فیزیکی را مغلوب کند.

در این فناوری از یک لیزر کوچک به طول یک میلی متر استفاده شده است که نور را بین دو آینه باز می‌گرداند. این آینه‌ها در انتهای دو حفره به شکل ساعت شنی قرار گرفته‌اند. برخلاف سیستم‌های لیزری پیشین، این فرایند جدید می‌تواند به طور همزمان چند حالت اپتیکی را تقویت کند.

سیستم مولد اعداد تصادفی با همکاری محققان دانشگاه فناوری نانیانگ، دانشگاه سنگاپور، دانشگاه یل و کالج ترینیتی دوبلین ساخته شده است. نتایج این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]