از مأموریت چانگ ۵؛

تصاویری از نمونه خاک و سنگ ماه منتشر شد

کد خبر : 114296 شنبه 09 اسفند 1399 - 09:56:54

چین تصاویری از نمونه جمع آوری شده از ماه در ماموریت «چانگ۵» را منتشر کرده است. قرار است ۸۰ درصد نمونه برای انجام تحقیقات استفاده و بقیه آن به طور دائم ذخیره شود.

چین تصاویری از نخستین نمونه ارسال شده از ماه به زمین پس از ۴۵ سال را منتشر کرد.

در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی این نمونه از رگولیت ماه همراه ۳.۸ پوند خاک و سنگ سیاره در مأموریت «چانگ ۵» جمع آوری و به زمین ارسال شد.

در تصاویر مذکور نمونه‌ها و همچنین ذرات گرد و غبار در کنار نمونه‌هایی داخل محفظه کریستالی دیده می‌شوند. قرار است این نمونه‌ها در موزه ملی چین به نمایش دربیایند.

به طور دقیق‌تر در تصویری که چین از نمونه‌ها منتشر کرده، ذراتی دانه دار و ریز همراه با تکه‌هایی از شیشه‌های بازالتی دیده می‌شود که در نتیجه فوران آتشفشان روی ماه به وجود آمده‌اند.

به گفته «پی ژاویو» معاون طراح ارشد فاز سوم برنامه اکتشاف ماه چین، ۸۰ درصد نمونه‌های جمع آوری شده برای تحقیقات علمی استفاده می‌شود. ۲۰ درصد آن نیز به طور دائم ذخیره خواهد شد.

«چانگ ۵» اولین کاوشگری بود که روی سطح ماه فرود آمده است. کاوشگر مذکور در منطقه‌ای به نام «Mons Rumker» در بخش نزدیک ماه فرود آمد و پس از جمع آوری نمونه در ۱۷ دسامبر به زمین بازگشت.

تحقیقات روی نمونه‌ها و تعیین سن سنگ و خاک ماه به محققان کمک می‌کند تا درباره تاریخچه ماه بین یک تا ۳ میلیارد سال قبل دانش بیشتری به دست آورند.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]