بررسی‌ها نشان می دهد؛

تماشاگران فوتبال از چه چیزی خشمگین شدند؟

کد خبر : 112211 سه شنبه 23 دی 1399 - 09:49:07

بررسی‌های پژوهشگران نشان داد که عوامل فردی و شخصیتی، امنیتی، موقعیتی، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی، اقتصادی و خدماتی و رفاهی با خشونت تماشاگران و بازیکنان فوتبال مرتبط است

 می‌توان با آموزش، برنامه‌ریزی دقیق و مدون توسط مسئولین و رسانه‌ها ابراز خشونت در فوتبال را به کم‌ترین میزان رساند.

 فوتبال به عنوان پرطرفدارترین رشته ورزشی، به دلیل فراگیری، نفوذ و گستردگی منحصر به فرد آن در میان اقشار مختلف جامعه، بیشتر از سایر ورزش‌ها بازتاب ویژگی‌های فرهنگی جامعه است.

یکی از مسائلی که در دو دهه اخیر مورد توجه اندیشمندان اجتماعی، جامعه‌شناسان، متخصصین تربیت‌بدنی و صاحب‌نظران قرار گرفته، بررسی عوامل رویدادها و بروز خشونت در فوتبال است. خشونت، بخش جدایی‌ناپذیر فوتبال است و بروز رفتارهای پرخاش‌گرانه در مقاطع زمانی و مسابقات مختلف با شدت کم و زیاد قابل مشاهده است.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران با انجام مطالعه‌ای عوامل موثر بر شیوه‌های ابراز خشونت در تماشاگران و بازیکنان فوتبال را بررسی کردند. «امیررضا علیزاده»؛ دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی دانشگاه غیرانتفاعی مهر آستان گیلان و «فاطمه انتشاری»؛ استادیار مدیریت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، در این مطالعه مشارکت داشتند.

برای انجام این مطالعه ۸۰ نفر از تماشاگران و بازیکنان فوتبال لیگ برتر استان گیلان در رده سنی بزرگسالان، در بازه زمانی فروردین تا تیرماه ۱۳۹۹ با استفاده پرسش‌نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته‌های این مطالعه نشان داد که بین متغیرهای سن، جنسیت، وضعیت تحصیل، تاهل و اشتغال با خشونت، ارتباط وجود دارد. همچنین عوامل امنیتی، محیطی،‌اجتماعی، فرهنگی ، مدیریتی، اقتصادی، خدماتی و رفاهی نیز با در خشونت تماشاگران و بازیکنان فوتبال موثر است.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند: «استفاده از دوربین‌های مداربسته متعدد و بازبینی وقایع و حوادث،‌ایجاد و تربیت و تعلیم نیروی پلیس ورزشگاه در کنترل رفتار جمعی تماشاگران، ‌سامان‌دهی و مکانیزه کردن فروش بلیط در محیط‌های غیر ورزشگاه، ساماندهی و شماره‌گذاری صندلی‌ها، ثبت مشخصات تماشاگران و هوادارن، بهبود امکانات خدماتی، رفاهی، تفریحی و بهداشتی، نقش و اهمیت رسانه‌ها و نشریات ورزشی و فضای مجازی، ارتقا سطح عمومی آموزش بازیکنان توسط واحدهای فرهنگی ورزشی باشگاه‌ها در جهت پذیرش برتری تیم حریف و ... می‌توانند کمک شایانی در کاهش خشونت تماشاگران و بازیکنان در ورزشگاه‌ها داشته باشد».

این محققان معتقدند که با آموزش، برنامه‌ریزی دقیق و مدون توسط مسئولین ذی‌ربط و رسانه‌ها می‌توان شیوه‌های ابراز خشونت در تماشاگران و بازیکنان فوتبال را به حداقل رساند.

نتایج این مطالعه پاییز سال جاری، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی عوامل موثر بر شیوه‌های ابراز خشونت در تماشاگران و بازیکنان فوتبال» در فصل‌نامه رویکردهای پژوهشی نوین در مدیریت و حسابداری، منتشر شده است.

منبع:ایسنا 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]