توسط Joker Malware؛

سرقت پیام‌های SMS و لیست‌ تماس کاربران اندروید

کد خبر : 107760 یکشنبه 13 مهر 1399 - 12:33:44

جوکر یکی از بزرگترین خانواده‌های بدافزار به طور مداوم به دستگاه‌های Android حمله می‌کند و این بدافزار با ایجاد تغییر کد، روش‌های اجرایی یا تکنیک‌های بازیابی محموله، بار دیگر در Google play ظاهر شده است.

محققان امنیتی از تیم تحقیقاتی Zscaler ThreatLabZ بارگذاری منظم فایل‌های آلوده به بدافزار را در فروشگاه Google Play شناسایی کرده‌اند.

پایگاه اینترنتی gbhackers نوشت: تحلیلگران امنیت اطلاعات با بررسی این آلودگی دریافتند که جوکر با سه شیوه به دستگاه‌های اندرویدی نفوذ می کند و Payloadهای نهایی که دانلود می‌شوند حاوی  بدافزار Joker هستند که از کد رمزگذاری DES برای اجرای فعالیت‌های C&C استفاده می‌کند.

بدافزار جوکر با فعال شدن در دستگاه‌های اندرویدی، پیام‌های SMS آنها را به همراه لیست‌های تماس کاربران اندروید به سرقت می‌برد.

در شیوه‌ نخست، برنامه مخرب URL C&C را برای دانلود مستقیم در برنامه جاسازی کرده و پس از نصب برنامه مخرب، برای دانلود با سرور C&C تماس می‌گیرد.

 در شیوه‌ای دیگر برنامه‌های مخرب، stager payload را اضافه می‌کنند. وظیفه این stager payload این است که به راحتی payload URL نهایی را از کد بازیابی کرده و سپس دانلود و اجرا می‌کند.

برنامه‌های آلوده همچنین برای دانلود payload آلوده نهایی، ابتدا payload  را از برنامه آلوده Google Play  دانلود می‌کنند و در نهایت payload نهایی بدافزار Joker  را دانلود می‌کند.

در سپتامبر امسال، ۱۷ نمونه مختلف برنامه آلوده شناسایی شدند که به طور منظم در Google Play بارگذاری می‌شده‌اند و حدود ۱۲۰ هزار دانلود برای برنامه‌های مخرب نیز انجام شده است.

برخی از برنامه‌هایی که بدافزار جوکر را به دستگاههای اندرویدی منتقل کرده اند به این شرح هستند:

All Good PDF Scanner

Mint Leaf Message-Your Private Message

Unique Keyboard – Fancy Fonts & Free Emoticons

Tangram App Lock

Direct Messenger

Private SMS

One Sentence Translator – Multifunctional Translator

Style Photo Collage

Meticulous Scanner

Desire Translate

Talent Photo Editor – Blur focus

Care Message

Part Message

Paper Doc Scanner

Blue Scanner

Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF

کارشناسان معاونت بررسی مرکز مدیریت افتای ریاست جمهوری به کاربران توصیه می‌کنند تا مجوز برنامه‌هایی را که نصب می‌کنند، به خوبی بررسی کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]