• روبات-های-شخصی-عضو-جدید-خانواده-ها یکشنبه 28 دی 1393 - 14:42:45

  روبات های شخصی عضو جدید خانواده ها

  سینا‌پرس: عقیده بر این است که پس از راهیابی موفقیت آمیز و تأثیرگذار رایانه های شخصی (PC) به منازل حالا نوبت به روبات های شخصی (PR) فرا رسیده است.

 • نیما،-رباتی-که-مظلوم-واقع-شده-است پنج شنبه 25 دی 1393 - 11:48:52

  نیما، رباتی که مظلوم واقع شده است

  سینا‌پرس: نیما، ربات انسان نمایی است که می‌تواند در نقش یک آموزگار حرفه‌ای به دانش آموزان، زبان انگلیسی یاد داده و آن‌ها را با حرکات جذاب خود مجذوب و علاقمند به فراگیری کند. این ربات انسان نما، سال گذشته توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف برنامه‌نویسی و عملکرد آن در یک مجتمع آموزشی ارزیابی شد.

 • پژوهشگران-ایرانی-همگام-با-محققان-جهان-در-تحقق-رویای-اتصال-مغز-به-رایانه پنج شنبه 25 دی 1393 - 11:18:45

  به بهانه دستیابی به فناوری ارتباط ماشین با مغز انسان در یک دانشگاه ایرانی

  پژوهشگران ایرانی همگام با محققان جهان در تحقق رویای اتصال مغز به رایانه

  سینا‌پرس: سال‌هاست كه محققان در مورد شاخه‌ای از پیوند انسان و ماشین مطالعه می‌کنند كه هیچ ارتباطی با داستان‌های علمی-‌تخیلی ندارد؛ موضوعی با نام رابط مغز - كامپیوتری (Brain-Computer interface). این فناوری که از پیشرفته‌ترین حوزه‌های علمی در جهان است در کشور ما نیز توسط گروه‌های تحقیقاتی مختلف پیگیری می‌شود.

 • نمونه-اولیه-هارد-کوانتومی-ساخته-شد چهارشنبه 24 دی 1393 - 12:10:10

  تحولی در رمزگذاری داده‌های کوانتومی

  نمونه اولیه هارد کوانتومی ساخته شد

  سینا‌پرس: پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه اُتاگو در نیوزیلند موفق شدند نمونه اولیه از یک درایو سخت کوانتومی بسازند که ممکن است حوزه رمزگذاری داده‌ها به صورت ایمن و در مسافت‌های طولانی را کاملا دگرگون کند.

 • بهبود-احتراق-گاز-و-محافظت-از-موتور-با-نصب-سیستم-«بهسوز-گاز» سه شنبه 23 دی 1393 - 14:09:39

  مشاور طرح ﺳﻴﺴﺘﻢ محافظ موتور ﺑﻬﺒﻮد دهنده احتراق گاز تاکید کرد:

  بهبود احتراق گاز و محافظت از موتور با نصب سیستم «بهسوز گاز»

  سینا‌پرس: مشاور طرح ﺳﻴﺴﺘﻢ محافظ موتور ﺑﻬﺒﻮد دهنده احتراق گاز (بهسوزگاز) گفت: این سیستم، علاوه بر کمک به بهبود فرآیند احتراق گاز در داخل موتور خودرو و افزایش قدرت و شتاب خودرو، اثر خورندگی و خشک بودن گاز را از بین می برد و مانع استهلاک اجزای داخلی موتور و درنتیجه مانع هدررفت یا اتلاف سوخت ناشی از استهلاک موتور می شود.

 • ورود-ناسا-به-دنیای-خودروسازی سه شنبه 23 دی 1393 - 14:03:03

  ورود ناسا به دنیای خودروسازی

  سینا‌پرس: همکاری ناسا و نیسان! در نگاه نخست دسته کمی از اتحاد سازنده زیردریایی و راه آهن ندارد اما در واقعیت نتیجه این همکاری به توسعه دانش خودروسازی و ساخت سیستم های حرکتی متنوع برای حرکت در زمین و مریخ منجر می شود.

 • پهپادی-که-صاحبش-را-دنبال-می‌کند پنج شنبه 18 دی 1393 - 15:40:13

  پهپادی که صاحبش را دنبال می‌کند

  سینا‌پرس: مهندسان یک پهپاد کوادروتور (چهار ملخه) ساخته‌اند که می‌تواند صاحبش را تعقیب و دنبال کند. این پهپاد پیشرفته با تلفن هوشمند کنترل می‌شود.

 • پناهگاه-های-هوشمند-با-تولید-برق-خورشیدی-مازاد-بر-مصرف چهارشنبه 17 دی 1393 - 10:34:09

  پناهگاه های هوشمند با تولید برق خورشیدی مازاد بر مصرف

  سینا‌پرس: نسل جدیدی از پناهگاههای فوق مدرن ارایه شده که از حیث برخورداری از فناوری های نوین دسته کمی از خانه های فوق مدرن ندارد.

 • جهت-یابی-ربات-ها-در-ایستگاه-فضایی-با-استفاده-از-وای-فای جمعه 12 دی 1393 - 15:35:59

  جهت یابی ربات ها در ایستگاه فضایی با استفاده از وای- فای

  سینا‌پرس: ناسا برنامه جدیدی برای بهره گیری از ربات ها به منظور انجام برخی امور ساده و روزمره دارد. این رباتها با بهره گیری از سیستم وای- فای موجود در ایستگاه، جهت یابی خواهند کرد.

 • قلم-هوشمند-جدید-آمد- جمعه 12 دی 1393 - 15:23:27

  آیپد و آی‌فون قلم‌دار می‌شوند؟

  قلم هوشمند جدید آمد

  سینا‌پرس: کمپانی اپل پتنت نسخه جدیدی یک قلم هوشمند را ثبت کرد. این قلم هوشمند قابلیت نوشتن و ترسیم روی صفحه نمایش تبلت‌ها و گوشی‌ها را دارد و حتی قابل استفاده در فضای درس است. مثلا اگر معلم از این ابزار چیزی را بر روی برد بنویسید تمامی این نوشته‌ها به تبلت دانش آموزان منتقل خواهد شد.