در یک بازه 6ساله ممکن شد:

شناسایی ۸۴۰۰ محصول دانش بنیان

کد خبر : 97703 یکشنبه 15 دی 1398 - 14:08:43

مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: با وجود فشار تحریم ها شرکت‌های دانش‌بنیان موفق شدند در یک بازه زمانی ۶ساله، بیش از ۸۴۰۰ محصول دانش‌بنیان را تولید کنند.

 در سال جاری این شاخص صعودی با سرعت بیشتری به مسیر خود ادامه می‌دهد و بنا بر اعلام سرعت آن در حال افزایش است. در یک بازه زمانی ۶ ساله تا بهار ۱۳۹۸ بیش از ۸۴۰۰ محصول دانش بنیان شناسایی شده است، حوزه «ماشین آلات و ابزار پیشرفته» با تولید بیش از ۲۱۰۰ محصول دانش بنیان، بخشی بود که بیشترین آمار تولید محصول دانش بنیان را  به خود اختصاص داده است،  پس از آن، رتبه دوم تولید محصولات دانش بنیان به حوزه «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای» رسیده که با تولید بیش از ۱۷۰۰ محصول در جایگاه دوم قرار دارد، «سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک» سومین حوزه در تولید محصولات دانش بنیان بود که تولید بیش از ۱۶۰۰ محصول دانش بنیان را به نام خود ثبت کرد.

بنابر این گزارش؛ در حالی که در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵ درخواست شرکت دانش بنیان ثبت شده بود، درحال حاضر تعداد آنها به حدود ۴۷۰۰ شرکت رسیده است، که دو حوزه «ماشین آلات و ابزار پیشرفته» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه‌ای» هر کدام با بیش از ۹۰۰ شرکت دانش بنیان، بیشترین فراوانی را در بین حوزه های فعالیت های شرکت‌های دانش بنیان را به خود اختصاص داده‌اند.

این گزارش می افزاید: شرکت‌های دانش بنیان در ایران در حوزه‌های مختلفی فعال هستند، «خدمات تجاری سازی»، «داروهای پیشرفته»، «فناوری زیستی»، «مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری شیمیایی»، «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی» از جمله دیگر حوزه‌های است که «دانش بنیان‌های ایرانی»   بر روی آن متمرکز شده‌اند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نزدیک به ۸۰ نوع خدمات و سرویس به شرکت‌های دانش بنیان عرضه می‌کند،  توسعه موازی زیست بوم شرکت‌های دانش بنیان در عرصه‌ها و حوزه‌های مختلف، هدفی است که این معاونت در تلاش است تا آن را به پیش ببرد، هر چند چنین هدف گذاری به تلاش فرابخشی دستگاه‌های مختلف نیاز دارد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]