راز مقاومت کاج‌ها در برابر خشکسالی کشف شد

کد خبر : 97541 سه شنبه 10 دی 1398 - 13:11:22

محققان دانشگاه بوفالو برای کشف علت توانایی بالای درخت کاج برای مقاومت در برابر خشکسالی و زنده ماندن به طراحی یک مدل رایانه‌ای متوسل شده اند.

تغییرات آب و هوایی باعث گرم‌تر شدن بسیاری از نقاط کره زمین و آسیب دیدن پوشش گیاهی و خشکسالی گسترده شده، اما درختانی مانند کاج از قدرت مقاومت بالایی در این زمینه برخوردارند و دانشمندان با هدف کشف راز این مقاومت یک مدل رایانه‌ای طراحی کرده‌اند.

مدل رایانه‌ای مذکور، رفتار درختان جوان کاج را در شرایط مختلف آب و هوایی بازسازی می‌کند تا مشخص شود آنها چگونه خود را در گرمای زیاد سالم و سرزنده نگه می‌دارند.

مدل یادشده نشان می‌دهد عامل اصلی تداوم حیات کاج‌ها حتی در شرایط خشکسالی، نحوه دسترسی ریشه درخت کاج به آب است. ریشه‌های درختان کاج به شکلی بسیار وسیع و گسترده در زیر زمین پخش می‌شوند تا به منابع آبی دست یابند و همین اتصال دائم و همیشگی به منابع آبی موجب می‌شود تا آنها در صورت وقوع خشکسالی‌های چندساله هم شاداب باقی بمانند.

پژوهشگران می‌گویند پایداری بالای درخت‌های کاج احتمالاً موجب ایجاد پارک‌های بزرگی با این پوشش گیاهی خواهد شد تا افراد بتوانند برای در امان ماندن از گرمای بالای ناشی از گرمایش زمین به چنین پارک‌هایی پناه ببرند.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]