نتایج ثابت کرد؛

نور زرد برای بدن مضر است

کد خبر : 97118 چهارشنبه 27 آذر 1398 - 10:58:12

تا چند سال پیش اجماع نظر محققان نشان می‌داد که نور آبی که از ابزارهای مدرن ساطع می‌شوند به اندازه قابل توجهی رتیم شبانه‌روزی بدن انسان را مختل می‌کنند اما مطالعه جدید نشان می‌دهد که مضرات نور زردرنگ شبانه برای ساعت زیستی بدن، بیش از طیف نور آبی است.

در یک دهه اخیر اجماع نظر محققان بر آن بود که نور آبی نمایشگرهای تلفن‌های هوشمند و رایانه نظم خواب انسان را مختل می‌کند، آنها برای حل این مشکل فعال کردن حالت شبانه یا کاهش نور نمایشگر گوشی تلفن همراه، تبلت و یا استفاده از فیلترهای رنگی را پیشنهاد می‌کردند.

اما اکنون نتیجه یک پژوهش محققان دانشگاه منچستر، دقت نتیجه‌گیری‌های پیشین را زیر سوال برده است، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که نور آبی نمایشگرها در حدی که ادعا شده باعث بروز اختلال در خواب نمی‌شود.

محققان در این مطالعه برای بررسی تاثیر خاص رنگ بر سیستم‌های شبانه‌روزی، یک سری آزمایش بر روی موش انجام دادند. در این مطالعه با استفاده از نورپردازی چند رنگی مشخص شد که نور زرد بیشتر از نور آبی بر رفتارهای شبانه‌روزی حیوانات تأثیر می‌گذارد. این مطالعه ثابت کرد که این نور زردرنگ شبانه است که می‌تواند ساعت زیستی بدن را مختل کرده و باعث کاهش کیفیت خواب شود.

در چشم انسان سلول‌های حساسی وجود دارند که به جای کمک به مشاهده محیط اطراف، نور را حس می‌کنند تا سیستم بینایی انسان را در طول شبانه‌روز مدیریت کنند. وقتی این سلول‌ها نور را حس کنند، مولکولی به نام ملانوپسین تولید می‌کنند که به بخش‌هایی از مغز هشدار می‌دهد تا گوش به زنگ و بیدار بمانند. ملانوپسین به تنظیم خواب بدن هم کمک می‌کند.

پیش از این تصور می‌شد ملانوپسین در برابر نور آبی به شدت حساس است و لذا تابش این نور باعث هشیاری مغز می‌شود، اما این مطالعه جدید ثابت کرد که نور زرد رنگ بیشتر از نور آبی باعث تحریک این مولکول می‌شود. البته برای افزایش دقت این نتیجه‌گیری هنوز باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود.

نتایج این مطالعه در نشریه Current Biology منتشر شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]