با یک گجت پوشیدنی ممکن شد:

رفع مشکل افراد مبتلا به اختلالات بلع

کد خبر : 97094 سه شنبه 26 آذر 1398 - 15:34:11

محققان یک گجت پوشیدنی پایش و مانیتورینگ برای تسهیل فرآیند درمان میلیون‌ها فرد مبتلا به اختلالات بلع ساختند که به زودی به بازار عرضه می‌شود.

محققان یک حسگر برچسبی قابل نصب بر روی پوست ساخته‌اند که محکم به ناحیه گردن وصل و توسط کابل‌هایی کوچک به یک واحد فرستنده بی‌سیم متصل می‌شود. این حسگر که توسط پژوهشگران دانشگاه پردو ساخته شده است، فعالیت و حرکت عضلات درگیر با بلع را اندازه‌گیری و ثبت می‌کند. این اطلاعات سپس توسط یک واحد جداگانه که بر روی لباس کاربر گیره شده به طور بی‌سیم به یک نرم‌افزار ارسال می‌شوند که آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل‌ توسط پزشک ذخیره می‌کند.
بلع موفقیت‌آمیز به هماهنگی دقیق بین بیش از ۳۰ جفت عضله در سر و گردن، ۶ جفت از اعصاب جمجمه‌ای و مدار پیچیده موجود در ساقه و چندین ناحیه دیگر در مغز نیاز دارد. بروز هرگونه اختلال در این مسیرها می‌تواند به ایجاد اختلالات شدید در بلع منجر شود.
این گجت پوشیدنی به گونه‌ای طراحی شده تا با عضلات کوچک و تودرتوی درگیر در بلع به خوبی کار کند. حسگر برچسبی مذکور خاصیت ارتجاعی دارد و انعطاف پذیر است تا با پوست و شکل خمیده سر و گردن سازگار باشد. این برچسب‌ها یکبار مصرف هستند، با اجزای ارزان قیمت ساخته شده‌اند و می‌توان پیش از دور ریختن تا حدود ۱۰ بار از آن‌ها استفاده کرد.
محققان آزمایش‌های پیش بالینی این دستگاه را تکمیل کرده و اکنون در حال انجام آزمایشات بالینی بر روی آن هستند.
حدود ۸ درصد از جمعیت جهان اختلال بلع را تجربه می‌کنند.
گزارش جزئیات مربوط به این فناوری در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]