برای نخستین بار در کشور:

استاد دانشگاه امیرکبیر «گرنت آغاز» صندوق حمایت از پژوهشگران را دریافت کرد

کد خبر : 96429 سه شنبه 05 آذر 1398 - 14:42:13

دکتر سعیده سرآبادانی تفرشی عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و فارغ التحصیل دکترای شیمی محاسباتی از دانشگاه UCL انگلستان به عنوان نخستین بانوی عضو هیات علمی، موفق به دریافت «گرنت آغاز» صندوق حمایت از پژوهشگران و فن آوران شد.

 صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در راستای انجام ماموریت خود و برای جذب و حفظ دانش آموختگان مقطع دکتری و اشتغال در مراکز علمی کشور، اعتبارپژوهشی دانش آموختگان برجسته جوان را برای متقاضیان فارغ التحصیل مقطع دکتری با درجه عالی از یکی از صد دانشگاه برتر جهان (طبق رتبه بندی لایدن) که  بیش از 5 سال از زمان فارغ التحصیلی آنها نگذشته باشد و در یکی از دانشگاهها یا موسسات تحقیقاتی کشور مشغول به کار شده باشند در نظر گرفته است.

طرح ارائه شده توسط دکتر سعیده سرآبادانی تفرشی به بررسی محاسباتی ترمودینامیکی و سینتیکی مکانیزمهای هیدروژناسیون دی اکسید کربن به متانول، متان و مونوکسیدکربن برروی سطوح کاتالیستی کربید فلزات واسطه با استفاده از نظریه تابعی چگالی میپردازد.

همانطور که میدانیم رشد جمعیت و توسعه صنعتی یکی ازعوامل اصلی محدودیت دسترسی به منابع فسیلی است. علاوه بر این، انتشار دی اکسیدکربن حاصل از احتراق منابع فسیلی در محیط زیست و اثرات گلخانه ای ناشی از آن موجب نگرانی های شدیدی در تغییرات آب و هوایی شده است. بنابراین تبدیل دی اکسیدکربن به محصولات ارزشمند، مسئله ای مهم در هر دو موضوع انرژی و محیط زیست است که منجر به تحقیقات گسترده ای در زمینه ی جذب، فعالسازی، ذخیره و تبدیل دی اکسیدکربن به محصولات جایگزین مناسبی شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، به دلیل خواص کاتالیستی پلاتین گونه کربید فلزات واسطه، در این مطالعه مکانیزمهای هیدروژناسیون دی اکسیدکربن بر روی این سطوح به محصولات شیمیایی با ارزش مانند متانول، متان و منوکسید کربن با استفاده از نظریه ی تابعی چگالی DFT مورد بررسی دقیق محاسباتی قرار خواهد گرفت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]