نانوایی‌های ژاپن به هوش مصنوعی مجهز شدند

کد خبر : 96008 شنبه 18 آبان 1398 - 14:15:43

چهره تنها چیزی نیست که هوش مصنوعی قادر به تشخیص آن است بلکه این فناوری می‌تواند چیزهای دیگری را هم شناسایی کند.

یک شرکت فناوری ژاپنی موفق به توسعه سیستم دوربینی هوش مصنوعی شده که "بیکری اسکن"(BakeryScan) نام دارد و قادر است انواع مختلفی از نان و شیرینی‌ها را از هم تشخیص دهد.

شرکت "Brain Co" ابزار اسکنی را توسعه داده که هم‌اکنون در بیش از ۴۰۰ فروشگاه خرده‌فروشی در سراسر ژاپن نصب شده‌ است.

یکی از بزرگترین مشتریان این شرکت فناوری، گروه "آندرسن" است که در قالب نانوایی‌های زنجیره‌ای با کیفیت بالا در سراسر ژاپن فعالیت می‌کند.

"بیکری اسکن" از طریق دوربینی کار می‌کند که در بالای یک سینی قرار گرفته است.

این دوربین نان و شیرینی‌های قرار گرفته شده در سینی را تجزیه و تحلیل می‌کند و اندازه، شکل و رنگ آنها را تشخیص می‌دهد تا آنها را در میان یکی از ۱۰۰ نوع مختلف نانی که در سیستم طبقه‌بندی شده، قرار دهد.

صندوقدار نانوایی هم این فرآیند تطبیق نان را از طریق یک نمایشگر لمسی تایید می‌کند تا پس از آن مشتری هزینه نان خریداری شده را پرداخت کند.

فرآیند شناخت نان‌ها با استفاده از این سیستم هوش مصنوعی حدود یک ثانیه به طول می‌انجامد.

یکی از چالش‌های این دستگاه یادگیری و توانایی تشخیص نان‌هایی بود که از ظاهر آنها با یکدیگر کاملا یکسان بود اما درون آنها از مواد مختلفی پر شده بود.

به این ترتیب توسعه‌دهندگان مجبور بودند کدی را تعریف کنند که به سیستم هوش مصنوعی اجازه می‌داد این تفاوت‌ها را درک کند.

 هیساشی کانبه مدیر شرکت "Brain Co" اظهار کرد، بیش از ۱۰ هزار نانوایی در سراسر ژاپن وجود دارد و من قصد دارم دستگاه ساخت خود را در بازار توسعه دهم.

ممکن است نان، آغازگر یک تجارت بزرگ و سودآور باشد. زیرا پیش از این محققان مرکز تحقیقات پزشکی لوئی پاستور در توکیو در مورد استفاده از فناوری شرکت "Brain Co" برای کمک به تشخیص سرطان استفاده کردند.

زیرا به گفته آن‌ها نان به سطح سلولی بدن شباهت دارد و شناسایی سلول‌های سرطانی برای تعیین تومورهای خوش‌خیم و بدخیم بسیار ضروری است.

با این تفاسیر، یک دستیار هوش مصنوعی می‌تواند روند تشخیص این تومورها را به طرز چشمگیری سرعت بخشد و با منجر به پیدا شدن یک درمان موثر برای سرطان شود.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]