کد خبر : 95764 پنج شنبه 09 آبان 1398 - 16:33:31
نیاز-به-کرنومترهای-معمولی-ازبین-می-رود

پژوهشگران ابداع کردند:

نیاز به کرنومترهای معمولی ازبین می رود

پژوهشگران آمریکایی، نوعی کرنومتر ابداع کرده‌اند که روی پوست انسان به نمایش درمی‌آید و نیاز به کرنومترهای معمولی را از بین می‌برد.

دوندگان معمولا مجبور هستند برای بررسی زمان دویدن خود، از یک کرنومتر و یا تلفن همراه استفاده کنند، اما گروهی از پژوهشگران "انجمن شیمی آمریکا" (ACS)، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند نیاز به استفاده از چنین وسایلی را برطرف کند. شاید ابداع و استفاده از چنین وسایلی، تا حدودی تخیلی به نظر برسد اما پژوهشگران برای تحقق آن تلاش می‌کنند.

آنها یک ابزار منتشرکننده نور ابداع کرده‌اند که با ولتاژ پایین کار می‌کند و برای پوست انسان نیز ایمن است.

دانشمندان در سال‌های اخیر، ابزارهایی ابداع کرده‌اند که انعطاف‌پذیر هستند و توانایی انتشار نور را دارند. این ابزارها در واقع نمایشگرهایی هستند که موقتا به پوست یا هر سطح دیگری متصل می‌شوند، اما مشکل چنین نمایشگرهایی این است که برای رسیدن به روشنایی کافی، با ولتاژ بالا کار می‌کنند و ممکن است به بروز مشکلاتی برای پوست منجر شوند.

این گروه پژوهشی تصمیم گرفتند ابزاری ابداع کنند که می‌تواند با ولتاژ بالا کار کند و برای پوست نیز ایمن باشد. آنها برای ساخت این ابزار، یک لایه مبتنی بر پدیده برق‌درخشی ارائه دادند که از میکروذرات منتشرکننده نور تشکیل شده است و میان دو الکترود از جنس نقره‌ قرار دارد.

آنها از ماده جدیدی برای ساخت ابزار استفاده کردند که می‌تواند روشنایی آن را افزایش دهد. سپس ابزار را روی دست یک داوطلب آزمایش کردند و توانستند نتایج موفقیت‌آمیزی به دست بیاورند.

شاید این نمایشگر روشن و انعطاف‌پذیر، در ابزار پوشیدنی هوشمند و ربات‌های نرم نیز کاربرد داشته باشد و به تعامل ایمن آنها با انسان کمک کند.

این پژوهش، در مجله "ACS Materials" به چاپ رسید.

منبع:ایسنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]