کد خبر : 95397 دوشنبه 22 مهر 1398 - 14:37:23
دسترسی-آزاد-به-اطلاعات-لازمه-ورود-به-جامعه-شبکه‌ای-

در همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات مطرح شد:

دسترسی آزاد به اطلاعات لازمه ورود به جامعه شبکه‌ای

سیناپرس: همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات صبح امروز(دوشنبه)، در دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی(ره) برگزار شد.

در این مراسم لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری، استان ستوتکوفسکی، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو، سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، بروجردی، رئیس کتابخانه ملی ایران، حجت الله ایوبی، دبیر کمیسیون ملی یونسکو، حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و جمعی از استادان، صاحب نظران و اندیشمندان  حضور داشتند.

در این مراسم، دبیر علمی همایش ملی زیست بوم دسترسی همگانی به اطلاعات با بیان اینکه، اندیشه برگزاری این همایش از دی ماه سال ۹۷ ایجاد شد، گفت: این همایش با مشارکت ۴ نهاد کلید خورد و در ادامه ۱۴کرسی یونسکو هم در این همایش شرکت کردند. ضمن اینکه شورای سیاست گذاری این رویداد متشکل از ۹ نفر از اندیشمندان است که در ۱۲ محور پیرامون مباحث مربوط به آن تحقیقات و مطالعات انجام شده و در نهایت از ۷۰مقاله ارسال شده، ۳۶مقاله پذیرفته و از میان آنها ۳۰ مقاله منتخب شد.

دکتر هادی خانیکی افزود: در این همایش مطالب علمی در قالب ۶ پنل تخصصی ارائه می‌شود، همچنین ۵ سخنران از افراد صاحب نظر به ارائه مطالب پژوهشی در زمینه سیاست گذاری می پردازند. در نشست دیگری هم پیرامون سلامت اجتماعی بحث و گفتگو صورت می گیرد و در یایر نشست ها نیز گزارش‌های مختلف و متنوعی در خصوص اطلاعات داده می شود.

وی تصریح کرد: حاصل ۶ پنل به عنوان بیانیه پایانی منتشر می شود که در اینجا باید بگویم مسأله ما ورود به جامعه شبکه‌ای است که استفاده از آن نیازمند شناخت مولفه‌های فرهنگی و اجتماعی است.

یونسکو به دنبال ترویج دسترسی آزاد به اطلاعات است

در ادامه این مراسم، سرپرست دفتر منطقه ای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در تهران گفت: یونسکو به دنبال ترویج دسترسی آزاد به محتوا، فناوری، فرآیندهای مرتبط از طریق ارتقاء آگاهی، سیاست گذاری و ظرفیت سازی است.

سوتان سوتکوسکی افزود: لازمه این کار دسترسی آزاد به اطلاعات علمی، منابع آموزشی باز، نرم افزارهای منابع آزاد و باز، پایگاه مجازی آموزش آزاد و یادگیری مجازی و آزاد است.

وی اظهار داشت: منابع یاد شده امکان استفاده و به اشتراک گذاری آسان داده و اطلاعات را برای پژوهشگران و نوآوران فراهم می کند. به علاوه این منابع دسترسی بی سابقه دانشجویان، دانش آموزان و آموزش یاران را در سراسر جهان به دانش و اطلاعات میسر می سازد.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اضافه کرد: سال گذشته یونسکو در جمهوری اسلامی ایران در حوزه سواد اطلاعاتی و دسترسی به اطلاعات، فعالیت داشته است. این دفتر با همکاری شرکای ملی، کارگاهی در حوزه سواد اطلاعاتی برگزار کرد که مقدمه ای بر سواد اطلاعاتی در جوامع دانش بنیان بود.

وی با بیان اینکه همچنین برنامه ای با عنوان «منابع آموزشی باز برای توان یابان» برگزار شد، افزود: هدف از این برنامه آشنا کردن شرکت کنندگان با مفهوم منابع آموزشی باز و مزایای بالقوه آن در حمایت از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش بود.

سوتکوسکی با اشاره به اینکه از دیگر فعالیت های مهم یونسکو حمایت از میراث دیداری و شنیداری در چارچوب برنامه حافظه جهانی است، گفت: فراهم آوردن دسترسی به این منبع مهم اطلاعات بخش دیگر فعالیت های یونسکو را شامل می شود.

وی اظهار داشت: ادامه همکاری ها در تمامی حوزه های یاد شده، به تضمین دسترسی همگانی به اطلاعات اعم از برخط و غیراینترنتی کمک می کند که این امر خود زیربنای آینده ای پایدار برای همه است.

 به گفته سوتکوسکی، تاکید یونسکو بر ایجاد جوامع دانش بنیان بر این باور استوار است که دسترسی همگانی به اطلاعات لازمه استقرار صلح، توسعه پایدار و گفت و گوی بین فرهنگی است.

رییس دفتر منطقه ای یونسکو ادامه داد:‌ بیش از دو هزار سال قبل  ارسطو فیلسوف یونانی چنین گفته است که همه انسان ها به موجب طبیعت خودن در تمنای دانستن هستند. لازمه دانستن، دسترسی داشتن به اطلاعات است. این حق بنیادین بشر، بخشی از چیزی است که از ما انسان می سازد. دانستن لازمه شمول اجتماعی و گفت و گو است، پایه و اساس حاکمیت قانون و راهبری خوب و لازمه امکان ترسیم راه های جدید برای تحقق آینده ای پایدار و بهتر است.

وی ادامه داد: ماه گذشته که روز جهانی «دسترسی همگانی به اطلاعات» در سراسر دنیا جشن گرفته شد، فرصت مغتنمی برای افزایش آگاهی و بحث در مورد بهترین تجربه ها در این حوزه بود. موضوع امسال این روز جهانی «هیچ کس را جا نگذاریم بود»؛ چرا که تحول بی سابقه دیجیتال در عصر کنونی به اشکال جدیدی از نابرابری منتهی می شود.

سوتکوسکی با بیان اینکه نوآوری دیجیتال باید همراه با تعهد دولت های عضو برای تدوین و توسعه قانونگذاری در زمینه دسترسی همگانی به اطلاعات شود، گفت: دسترسی همگانی به اطلاعات از طریق تصویب و اجرای قوانین، سرمایه گذاری در زمینه زیرساخت های مرتبط، درگیر کردن جامعه مدنی و به ویژه جوانان، حافظ حقوق بشر است و به سوی آینده ای بهتر برای تمامی افراد جامعه هدایت می کند.

گزارش: هانیه حقیقی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط