کد خبر : 94519 سه شنبه 26 شهریور 1398 - 11:03:17
چگونه-از-تکرار-یک-آهنگ-در-ذهنمان-جلوگیری-کنیم؟

راهکاری علمی برای مشکلی همگانی:

چگونه از تکرار یک آهنگ در ذهنمان جلوگیری کنیم؟

سیناپرس: تقریباً همه مردم جهان تجربه این موضوع را دارند که درزمانی غیرمحتمل و در شرایطی که اصلاً انتظار آن نمی‌رود، یک آهنگ ناخواسته شروع به تکرار شدن در ذهن ما می‌کند.

تصور کنید شما در وسط یک امتحان سخت یا در حین انجام یک مصاحبه کاری مهم هستید و ناگهان آهنگی ریتم دار از یک‌گوشه ذهن شما بر خواسته و شروع به تکرار شدن می‌کند.این موضوع در بسیاری از موارد می‌تواند آزاردهنده و سخت باشد و متأسفانه تکرار این آهنگ در ذهن به‌صورت غیرارادی اتفاق افتاده و شما قدرت متوقف کردن آن را ندارید.

 به همین دلیل به این پدیده کرم گوش نیز گفته می‌شود. چندی پیش طی گزارشی که در مجله روان‌شناسی زیبایی‌شناسی، خلاقیت و هنر (Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts) منتشر شد، پژوهشگران این موضوع را مطرح کردند که شاید دلیل این موضوع به حافظه ژنتیکی و تاریخی انسان بازگردد که از روزگار باستان تا امروز؛ بسیاری از مفاهیم را باحالت شعر و آهنگ به خاطر می‌سپارد.

اگر دقت کنید، جدول‌ضرب، حروف الفبا و ... در بیشتر زبان‌های جهان دارای حالت ریتمیک و شعرگونه هستند.برخی از پژوهشگران، دلیل این موضوع را شنیدن زیاد یک شعر یا آهنگ می‌دانند اما از سوی دیگر بسیاری از افراد اعتراف می‌کنند شعری در ذهنشان تکرار می‌شود که اصلاً به خاطر ندارند که آن را در چه زمانی و کجا شنیده‌اند!

از سوی دیگر در بیشتر موارد، آهنگی که در ذهن ما تکرار شده و به‌اصطلاح به شکل کرم گوش دیده می‌شود، دارای ریتمی تند و آهنگین بوده و هجاهای آن به‌صورت تکرار منظم قرار می‌گیرند.

چگونه از تکرار آهنگ در ذهنمان جلوگیری کنیم؟

در حقیقت به دلیل اینکه منشأ دقیق این پدیده هنوز شناخته‌نشده است، نمی‌توان راهکاری قطعی برای پیشگیری از این حالت ناخوشایند، ارائه کرد اما برخی مطالعات و پژوهش‌های انجام‌شده بر پایه تجربیات فردی و جمعی نشان می‌دهد می‌توان با برخی راهکارها، کرم گوش را متوقف کرد. شما می‌توانید برای جلوگیری از تکرار آهنگ در ذهنتان، آدامس بجوید.

چند سال پیش مطالعات روان شناسان نشان داد جویدن آدامس می‌تواند به افرادی که مستعد کرم گوش هستند؛ کمک کند. ازنظر علمی این نظریه برای نحوه عملکرد آدامس ارائه می‌شود که با جویدن آدامس، مغز انسان فریب‌خورده و با فعال شدن فرایند موسوم به subvocalisations مغز بین حالت جویدن و خواندن به تضاد برخورد کرده و تکرار آهنگ در ذهن متوقف می‌شود.

subvocalisations  اصطلاح  همچنین به‌عنوان اطمینان بخشی شنوایی شناخته می‌شود و یک عادت بسیار رایج در بین افرادی است که یک متن را مطالعه می‌کنند. این عمل شامل گفتن کلمات در ذهن، هنگام خواندن یک متن است و این یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که افراد به آهستگی متون درسی را می‌خوانند و در ذهن خود آن را تکرار می‌کنند.

یک رویکرد دیگر که از سوی پژوهشگران برای جلوگیری از تکرار یک آهنگ در ذهن؛ پیشنهاد می‌شود، درگیر کردن مغز با یک موضوع دیگر مثل جدول، سودوکو یا معماهای ریاضی است که دشوار بوده و به‌این‌ترتیب مغز شما کاملاً درگیر آن شده و فرصتی برای انحراف به سمت تکرار آهنگ نخواهد داشت.

در این نظریه، اظهار می‌شود که مغز شما ازنظر ادراکی فاقد قابلیت تمرکز هم‌زمان روی یک معما و تکرار موسیقی است. البته باید مراقب باشید زیرا اگر کاری که انجام می‌دهید خیلی آسان یا خیلی مشکل باشد، ذهن شما دوباره سرگردان شده و احتمالاً تکرار آهنگ از سر گرفته خواهد شد.

آخرین رویکرد برخورد با کرم گوش ازنظر علمی نیز به بررسی موضوع اطلاعات ناتمام ذهنی پرداخته و این نظریه را مطرح می‌کند که ذهن به دلیل دریافت اطلاعات غیر کامل، شروع به تکرار یک قطعه شعر می‌کند؛ بنابراین بهتر است اگر بخشی از یک آهنگ خاص در ذهن شما تکرار می‌شود، خود را به دل آن انداخته و یک‌بار آن آهنگ را گوش‌داده و متن را تکرار کنید، احتمالاً مغز شما از تکرار آن خودداری خواهد کرد.

مترجم: فاطمه کردی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]