کد خبر : 94287 شنبه 16 شهریور 1398 - 13:01:50
هلندی‌ها-به-کمک-زنبور‌ها-آمدند!

با سقف سبز ایستگاه‌های اتوبوس؛

هلندی‌ها به کمک زنبور‌ها آمدند!

سیناپرس: با توجه به کاهش جمعیت زنبورهای عسل، یکی از استان‌های هلند (Holland) اکوسیستم جدیدی را برای کمک به این موجودات گرده‌افشان طراحی کرده است.

استان اوترخت (Utrecht) هلند با تبدیل بیش از 300 ایستگاه اتوبوس به ایستگاه‌هایی با سقف سبز، راه‌حل جدیدی را برای تعامل با محیط‌زیست در محیطی شهری به وجود آورده است.

اوترخت چهارمین شهر بزرگ هلند است و 316 ایستگاه اتوبوس این شهر به‌وسیله سقفی از گل پوشیده شده است، همچنین نورپردازی LED و نیمکت بامبو از دیگر اجزای تشکیل‌دهنده ایستگاه‌های اتوبوس این شهر هستند. سقف‌های سبز علاوه بر اینکه برای استفاده زنبورها و حفظ تنوع زیستی مفید هستند، با ذخیره آب باران و جذب گرد و غبارهای ریز به محیط‌زیست شهری کمک می‌کنند.

سقف‌های سبز ایستگاه‌های اتوبوس اوترخت عمدتا از گیاهان ناز (با نام علمی Sedum، گیاهانی هستند که آب را در برگ‌های گوشتی‌شان ذخیره می‌کنند) پوشیده شده‌اند. گیاهان ناز به نگهداری کمتری احتیاج دارند و زنبورها را نیز به‌وسیله گل‌هایشان جذب می‌کنند.

ایستگاه‌های با سقف سبز فقط یکی از اقدامات اوترخت برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است. آن‌ها طبق برنامه‌ریزی باید تا سال 2028 حمل‌ و نقلی بدون انتشار کربن داشته باشند و تا پایان سال 2019، 55 اتوبوس برقی را به ناوگان خود وارد می‌کنند. همچنین مسئولان شهر اوترخت برای ترمیم مسیرهای دوچرخه‌سواری، سرمایه‌گذاری زیادی را انجام داده‌اند. قرار است در سال 2020 آزمایش جالبی صورت گیرد، طی این آزمایش از صفحه‌های خورشیدی نصب‌ شده در مسیر دوچرخه‌سواری، برای تولید انرژی استفاده خواهد شد. در صورت اقتصادی بودن، این طرح گسترش پیدا خواهد کرد.

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]