چالش «دارپا»

دعوت برای ابداع ربات‌های عملیات جستجو و نجات

کد خبر : 93778 یکشنبه 27 مرداد 1398 - 10:35:36

"دارپا" طی یک فراخوان، شرکت‌های فناوری را به ابداع ربات‌هایی برای عملیات جستجو و نجات دعوت کرده است.

«آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا» یا «دارپا» (DARPA)، گروه‌های فعال در حوزه فناوری رباتیک را برای نقشه‌برداری سریع، مسیریابی و جستجوی پویا در محیط‌های زیرزمینی به چالش طلبیده است.

اگرچه هدف این چالش، یافتن راه حل‌های رباتیک برای سربازان و جستجوگران زمینی است اما ناسا امید دارد که فناوری‌های ارائه شده در این چالش بتواند بنیانی برای ماموریت‌های اکتشافی آینده در غارها و دهانه‌های آتشفشانی سیارات دورافتاده باشد.

سوال بزرگی که ناسا در نظر دارد به پاسخ آن برسد، این است که آیا زندگی در سیاراتی به غیر از زمین نیز وجود دارد یا خیر. یکی از مکان‌های اصلی برای یافتن پاسخ این سوال، نواحی زیرزمین است زیرا این مناطق، دست‌نخورده هستند و در برابر اشعه ماوراءبنفش و پرتوهای کیهانی محافظت می‌شوند.

گروه‌های پژوهشی که در این چالش شرکت دارند، ربات‌هایی مخزن مانند، پهپاد و حتی ربات‌هایی ابداع کرده‌اند که قادر به بالا رفتن از کوه هستند و می‌توانند بر موانع راه مانند سنگ‌های بزرگ و دهانه‌های باریک غلبه کنند.

اگرچه هدف این فراخوان، کمک به ماموریت‌های جستجو و نجات روی زمین است اما شاید همین ربات‌ها بتوانند به یافتن شکل‌های متفاوتی از زندگی در سیارات دیگر نیز کمک کنند.

منبع: ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]