چه عواملی بر غلظت هورمون ها در مادران باردار تاثیر می گذارند؟

کد خبر : 93745 پنج شنبه 24 مرداد 1398 - 18:27:35

بر اساس تحقیقی که در مجله سلامت مادر و کودک (Maternal and Child Health Journal) منتشر شده، مادران با سن بالاتر و زنانی که قبلا زایمان کرده اند، سطوح پایین تری از هورمون های استروژن و تستوترون را در بدن خود دارند.

یک تحقیق نشان می دهد که غلظت هورمون ها در اوایل شکل گیری جنین بیشتر تحت تاثیر سن، شاخص توده بدنی و نژاد مادر قرار دارد تا سبک زندگی او. «امیلی برت» از دانشکده سلامت عمومی راتجرز می گوید: هورمون ها در جریان تکامل اولیه انسان در سلامت و میزان خطر بیماری او نقش مهمی ایفا می کنند. از آنجا که ما نمی توانیم در حین تکامل جنین مستقیما هورمون ها را اندازه گیری کنیم، بهترین راه بعدی مطالعه هورمون های مادر است زیرا این هورمون ها می توانند به مادر منتقل شوند.

 محققان، غلظت هورمون های استروژن و تستوسترون را در 548 زن سالم در سه ماهه اول بارداری مطالعه کردند. آنها برای درک بهتر عوامل افزایش هورمون های جنسی در طی تکامل جنین نقش عوامل مربوط به سبک زندگی مادران را بررسی کردند.

بیشتر این زنان سفیدپوست، متاهل و تحصیلکرده بودند و میانگین سنی 31 سال داشتند؛ کمتر از 5 درصد از آنان الکل مصرف می کردند و کمتر از 8 درصد آنان سیگار می کشیدند.

محققان دریافتند که مادران با سن بالاتر و زنانی که قبلا زایمان کرده اند سطح استروژن و تستوسترون پایین تری داشتند. آنها همچنین مشاهده کردند که مادران با وزن بالاتر سطح استروژن کمتری داشتند اما نسبت به زنان لاغرتر، سطح هورمون تستوسترون در آنها بالاتر بود.

این محققان با تایید نتایج تحقیقات قبلی دریافتند که زنان سیاه پوست نسبت به زنان نژادهای دیگر، سطوح بالاتری از تستوسترون داشتند. این اختلاف ممکن است به درک تفاوت در میزان سرطان های مربوط به زنان و زایمان و دیگر بیماری های حساس به هومورن ها کمک کند.

در این تحقیق هیچ تغییری در غلظت هورمون های مادر با توجه به جنس جنین، حوادث استرس زا در طول بارداری یا عوامل مربوط به سبک زندگی مانند سیگار کشیدن یا مصرف الکل دیده نشد که نشان می دهد غلظت هورمون ها تحت تاثیر رفتارهای مادر یا جنسیت جنین قرار ندارد.

برت می گوید: مشخص کردن غلظت هورمون هایی استروئید جنسی در طی دوره بارداری می تواند چشم انداز مهمی درباره خطر بیماری مادر در آینده به دست بدهد زیرا ثابت شده قرار گرفتن در برابر سطوح بالای استروژن، خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را در آینده افزایش می دهد.

مترجم: محسن حدادی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]