سیستم ارزان هدایت صوت به یک مقصد خاص ابداع شد

مکالمه ۲ نفره محرمانه در یک سالن شلوغ ممکن شد

کد خبر : 93582 پنج شنبه 17 مرداد 1398 - 12:20:51

محققان دانشگاه "ساسکس" موفق شده‌اند برای نخستین بار یک دستگاه ارزان‌ قیمت انتقال صدای اختصاصی بسازند که قادر است یک صوت خاص را در یک جمعیت تنها به گوش یک نفر برساند.

تصور کنید یک جاسوس بودید که در یک اتاق شلوغ می‌بایست پیام‌های مخفیانه دریافت می‌کردید، اما نمی‌خواستید یک هدفون در گوشتان باشد. اکنون به لطف تلاش محققان دانشگاه "ساسکس"(Sussex) انگلیس یک دستگاه جدید ارزان قیمت ابداع شده است که می‌تواند این امر را میسر کند.

این دستگاه نخستین پروژکتور صدا است که می‌تواند یک فرد در حال حرکت را ردیابی و دنبال کند.

این دستگاه توسط تیمی در دانشگاه ساسکس انگلیس ساخته شده است و متشکل از یک میکرو رایانه "آردوینو"، دو لنز صوتی چاپ سه‌بعدی، یک بلندگو و یک وب‌کم ۱۲ دلاری است.

پروژکتور با بهره‌گیری از این دوربین که به نرم افزار ردیابی چهره مجهز است، می‌تواند با دور و نزدیک شدن فرد مورد نظر روی وی زوم کند و به صورت خودکار فاصله بین لنزها را تنظیم کند.

این سامانه تلسکوپ‌مانند به آن امکان می‌دهد تا به طور مداوم یک "کره صوتی" به قطر شش سانتی‌متر را مستقیماً جلوی فرد مورد نظر متمرکز کند. در نتیجه فقط فرد هدف می‌تواند آن صداهایی که در آن کره صوتی است را بشنود، مگر اینکه به شخص دیگری خیلی نزدیک باشد.

این دستگاه در شکل فعلی خود فقط روی افرادی کار خواهد کرد که قبلاً رضایت خود را برای ردیابی اعلام کرده‌اند. به این معنی که حداقل فعلا از این فناوری نمی‌توان سوءاستفاده کرد و از آن برای آزار و اذیت مردم استفاده و به عنوان مثال کاری کرد که فکر کنند یک فانتوم در حال سقوط روی آنها است.

هم اکنون فقط قادر به ارسال صدا در یک اکتاو است، اگرچه محققان در تلاشند تا این محدودیت را برطرف کنند. هنگامی که این دستگاه قادر به انتقال کامل گفتار انسان، قطعات موسیقی کامل یا مطالب دیگری باشد، این سامانه می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد.

دکتر "جیانلوکا ممولی" دانشمند ارشد این مطالعه می‌گوید: ما معتقدیم که این فناوری برای بسیاری از برنامه‌های مثبت از جمله پیام‌های هشدار دهنده شخصی در یک جمعیت، تجربه‌های همه جانبه بدون هدفون و جلوه‌های ویژه صوتی قابل استفاده است.

این پروژکتور این هفته در ۴۶امین کنفرانس بین‌المللی و نمایشگاه گرافیک رایانه و تکنیک‌های تعاملی(SIGGRAPH ۲۰۱۹) در لس آنجلس به نمایش گذاشته شد.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]