کد خبر : 93075 چهارشنبه 26 تیر 1398 - 12:13:37
باکتری-روده-از-مغز-محافظت-می‌کند-

در برابر ویروس‌های مضر؛

باکتری روده از مغز محافظت می‌کند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که باکتری روده از مغز و سیستم عصبی مرکزی در برابر ویروس‌های مضر محافظت می‌کند.

این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا در آمریکا انجام شد، ارتباط جدیدی را میان عفونت‌های ویروسی، بیماری‌های نورودژنراتیو یا تخریب کننده عصب
، باکتریوم روده و سیستم ایمنی بدن انسان نشان می‌دهد. این تحقیق نشان داد که اختلالات باکتری روده به ویروس‌های مضر اجازه می‌دهد تا باعث بروز بیماری‌های عصبی مانند «مولتیپل اسکلروزیس» (ام. اس) شوند.

مجموعه در حال گسترشی از تحقیقات نشان می‌دهند که عفونت‌های ویروسی سیستم عصبی مرکزی با ابتلا به اختلالات مزمن عصبی و روانی در ارتباط است. آلزایمر، پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس (ام. اس) از جمله بیماری‌هایی هستند که با یک عفونت ویروسی سیستم عصب مرکزی آغاز می‌شوند. همچنین مشخص شده است که جمعیت متفاوتی از باکتری‌های روده با سیستم ایمنی بدن انسان در ارتباط هستند.

محققان در مطالعه جدید خود نقش باکتری روده را در شروع بیماری‌های نورودژنراتیو مورد بررسی قرار دادند. بیماری‌های نورودژنراتیو طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها هستند که به طور اولیه نورون‌های مغز را درگیر کرده و به تدریج باعث از بین رفتن نورون‌ها می‌شوند.

محققان در این مطالعه دو گروه مختلف از موش‌های آلوده به نوع خاصی از ویروس هپاتیت که باعث التهاب مغز و نخاع می‌شوند، را مورد بررسی قرار دادند، یک گروه از موش‌ها با میکروبیوم‌های سالم روده پرورش یافته و گروه دیگر تحت اختلالات میکروبیوم‌های مختلف قرار گرفته بودند.

این مطالعه نشان داد: موش‌ها با اختلالات میکروبیوم روده، پاسخ ایمنی ضعیفی نسبت به ویروس هپاتیت نشان دادند و همچنین سلول‌های ایمنی مغز آنها «میکروگلیا» نیز فعالیت کمتری نسبت به موش‌های سالم داشت.

البته این تحقیق تنها در سطح حیوانی انجام شده است و محققان قصد دارند در مراحل بعدی، آزمایشاتی بر روی انسان نیز انجام دهند.

این مطالعه در مجله eLife منتشر شده است.

منبع:ایرنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]