کد خبر : 92900 چهارشنبه 19 تیر 1398 - 10:47:29
الکترود-چند-آرایه-برای-ثبت-سیگنالهای-مغزی-ساخته-شد

در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛

الکترود چند آرایه برای ثبت سیگنالهای مغزی ساخته شد

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت « الکترود چند آرایه» برای ثبت سیگنال‌های مغزی شدند.

دکترعباس حق پرست استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مجری یک طرح مطالعات پژوهشی گفت: الکترود چند آرایه برای ثبت سیگنال‌های مغزی با تلاش جمعی از محققان و پژوهشگران جوان مرکز تحقیقات علوم اعصاب این دانشگاه و پژوهشکده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این الکترود با همکاری مشترک مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مرکز تحقیقات لیزر و فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد و قادر است بطور همزمان فعالیت نورونی قشر حرکتی از ۳۲ الکترود با آرایش چهارگانه را ثبت کند.

حق پرست افزود: با طراحی این الکترود چند آرایه، گامی بسیار مهم برای بومی سازی ساخت این الکترود در داخل کشور برداشته شده است.

به گفته وی، ساخت این الکترود چند آرایه دارای پیچیدگی‌های خاصی بوده و در آزمون اولیه با حدود ۷۰ درصد (ثبت سیگنال ۱۱ الکترود از ۱۶ کانال بطور همزمان) از کارآیی بسیار خوبی برخوردار است.

وی یادآور شد: هدف از طراحی این الکترود چند آرایه در این مرحله، ساخت نمونه آزمایشی و بررسی عملکرد آن بود و در مراحل بعدی با تعریف طرح‌های تحقیقاتی امکان استفاده عملی در مطالعات گوناگون فراهم خواهد شد.

این محقق خاطر نشان کرد: این الکترود چند آرایه بسیار کوچک و قابل حمل است و انطباق پذیری بالایی با انواع پارادایم‌های الکتروفیزیولژی در شرایط بیهوش، هوشیار در آزمون‌های رفتاری و سیستم‌های ثبت بی سیم دارد.

وی ادامه داد: آزمایشات اولیه از کاربرد این نوع الکترود برای ثبت فعالیت نورونی قشر حرکتی موجود زنده (موش صحرایی) موفقیت آمیز بود و این فناوری با دارا بودن ظرافت و پیچیدگی در قیاس با مشابه خارجی آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و با تجاری سازی آن، زمینه فعالیت‌های پژوهشی محققان افزایش می‌یابد.

 این طرح با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی به نتیجه رسیده است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]