کد خبر : 92818 یکشنبه 16 تیر 1398 - 10:21:58
فناوری-جدید-برای-شفافیت-بیشتر-و-کاهش-توان-مصرفی-نمایشگرها-

فناوری جدید برای شفافیت بیشتر و کاهش توان مصرفی نمایشگرها

محققان کالج سلطنتی لندن نوع جدیدی از فناوری OLED را توسعه دادند که موجب افزایش درخشش نمایشگرها و کاهش توان مصرفی در تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی‌های هوشمند می‌شود.

در این تحقیقات مشخص شد با کنترل ساختار شیمیایی مواد مورد استفاده در ساخت دیودهای نورگسیل ارگانیک (OLED) می‌توان نوع جدیدی از این دیودها را تولید کرد که نور قطبیده گسیل می‌کنند. این نور قطبیده قادر است از فیلترهای ضدانعکاس مورد استفاده روی نمایشگرها به سادگی عبور کند.
فیلترهای ضد انعکاس به منظور فراهم کردن امکان مشاهده تصاویر نمایشگر در روزهای روشن و آفتابی، توسط سازندگان روی نمایشگرها قرار می‌گیرند. اما موجب به دام افتادن نیمی از نور ایجاد شده توسط دیودهای درون نمایشگر می‌شوند. این وضعیت نیز به نوبه خود موجب کاهش کارآیی نمایشگرها در مصرف انرژی می‌شود.
اما با استفاده از دیودهای جدید، تقریباً تمام نور از نمایشگر خارج شده و طول عمر باتری گوشی‌های هوشمند به میزان دو برابر افزایش می‌یابد. این فناوری امکان تولید نمایشگرهای درخشان‌تر با تفکیک رنگ بهتر و عمر طولانی‌تر را فراهم می‌کند. همچنین میزان کربن تولید شده برای ساخت و بهره‌برداری از نمایشگرها نیز کاهش می‌یابد.
با وجود اینکه تمرکز این تحقیقات بر بهبود کارکرد نمایشگرها بوده است، به گفته محققان نور قطبیده تولید شده با استفاده از این فناوری دارای کاربردهای بالقوه دیگری در ذخیره‌سازی، انتقال و رمزگذاری اطلاعات دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]